Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w piątek, by Moskwa i Waszyngton przedłużyły o rok, bez żadnych warunków, układ z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (tzw. Nowy START) – poinformowała agencja TASS.

Putin przedstawił tę propozycję na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Według rosyjskiego przywódcy przedłużenie układu bez żadnych warunków choćby na jeden rok umożliwi przeprowadzenie merytorycznych rozmów na jego temat.

„Byłoby nadzwyczaj smutne, gdyby układ w ogóle przestał istnieć i nie zostałby zamieniony przez inny fundamentalny dokument podobnego rodzaju” – powiedział Putin.

Podkreślił także, że układ Nowy START „działał sprawnie przez poprzednie lata i spełniał swoją zasadniczą rolę, którą było ograniczanie i powstrzymywanie wyścigu zbrojeń oraz kontrola zbrojeń”.

Rosyjski prezydent poinformował również, że Rosja ma teraz „nowe systemy uzbrojenia, których amerykańska strona nie posiada”. Jednocześnie zapewnił, że Rosja nie odmawia dyskusji również na temat tego aspektu.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: mamy taką broń, że nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek o osiągnięciu „zasadniczego porozumienia” z Rosją w kwestii przedłużenia traktatu New Start, który wygaśnie w lutym 2021 roku. W środę Kreml oświadczył, że nie zawarł porozumienia z USA w sprawie przedłużenia paktu zbrojeniowego, pomimo twierdzeń USA sugerujących znaczny postęp w tej kwestii.

„Jesteśmy w istocie gotowi przedłużyć traktat New START na jakiś czas, pod warunkiem, że w zamian Rosja zgodzi się na ograniczenie – zamrożenie – swojego arsenału nuklearnego. Jesteśmy gotowi zrobić to samo” – powiedział we wtorek wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: „Czas na nowo przemyśleć naszą politykę wobec Rosji”. List ponad 100 ekspertów z USA

„Uważamy, że w zasadzie istnieje porozumienie na najwyższych szczeblach naszych dwóch rządów” – dodał.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że porozumienie nie zostało jeszcze osiągnięte. Zadeklarował, że strona rosyjska miała nadzieję na jego przedłużenie.

Układ o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych – New START – podpisano w kwietniu 2010 roku w Pradze. Pakt wszedł w życie w lutym 2011 roku.  Zakłada on znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych przez obydwie strony – Rosję oraz USA. Układ wygasa w 2021 roku.

W sierpniu ubiegłego roku Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo potwierdził wycofanie się Waszyngtonu z układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Tym samym traktat INF, który od ponad 30 lat stanowił element architektury bezpieczeństwa w Europie, przestał obowiązywać. Wcześniej podobnie uczyniła Rosja. Obie strony wzajemnie obarczały się odpowiedzialnością za wygaśnięcie traktatu.

Kresy.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz