Prezydent Rosji Władimir Putin postrzega rozpad ZSRR jako tragedię i upadek historycznej Rosji – takie zdanie wygłosił w wywiadzie dla filmu dokumentalnego „Rosja: jej najnowsza historia” wyemitowanego w telewizji Rossija-1.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass, prezydent Rosji Władimir Putin postrzega rozpad ZSRR jako tragedię i upadek historycznej Rosji – takie zdanie wygłosił w wywiadzie dla filmu dokumentalnego „Rosja: jej najnowsza historia” wyemitowanego w telewizji Rossija-1.

„Tragedia, jaka spotkała zdecydowaną większość obywateli tego kraju” – powiedział, odpowiadając na pytanie o swój stosunek do rozpadu ZSRR. „Czym był rozpad w ZSRR? To upadek historycznej Rosji zwanej Związkiem Radzieckim”.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2021 roku rosyjska ambasada w Polsce zamieściła w serwisie Twitter wpis o operacji wiślańsko odrzańskiej. Przedstawicielstwo Rosji twierdziło, że celem Armii Czerwonej było wyzwolenie Polski.

W maju bieżącego roku rosyjski ambasador w Polsce udzielił wywiadu rosyjskiej agencji TASS z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a sowiecką Rosją. Stwierdził w nim, że „Polska zagarnęła zachodnią Ukrainę i Białoruś”.

W czerwcu ub. r. na łamach amerykańskiego magazynu „The National Interest” opublikowano obszerny artykuł prezydenta Rosji, Władimira Putina, związany z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie i pokonania III Rzeszy. Prezydent Rosji obarczył w nim „polskie kierownictwo” winą za tragedię, jaka spadła na Polskę we wrześniu 1939.

W maju do rosyjskiego parlamentu wniesiono projekt ustawy, który przewiduje zakaz publicznego „utożsamiania roli ZSRR i Niemiec nazistowskich w II wojnie światowej”, a także zakaz „negowania decydującej roli narodu radzieckiego” w pokonaniu III Rzeszy.

Projekt ustawy zakazuje utożsamiania celów, decyzji oraz działań władz ZSRR, ówczesnego dowództwa radzieckiego wojska, a także żołnierzy Armii Czerwonej z celami, decyzjami i działaniami nazistowskich Niemiec i krajów koalicji antyhitlerowskiej. Przewiduje także zakaz „negowania decydującej roli narodu radzieckiego w pokonaniu Niemiec nazistowskich i misji humanitarnej ZSRR podczas wyzwalania krajów europejskich”.

Parlamentarzyści napisali w uzasadnieniu, że celem projektu jest „zapewnienie obrony prawnej dla prawdy historycznej”. Ich zdaniem należy też „zachować przestrzeń” do badań historycznych oraz dyskusji naukowych, „w tym jeśli chodzi o ocenę konkretnych działań i uczynków konkretnych osób”.

Władimir Putin rekomendował w styczniu br. Dumie Państwowej przyjęcie przepisu zakazującego publicznego zrównywania roli Związku Radzieckiego i III Rzeszy podczas II wojny światowej. Historyk Boris Sokołow zwracał wówczas uwagę, że będzie to oznaczało dalsze ograniczenie wolności słowa.

Kresy.pl/

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz