Niemiecki operator gazociągu jamalskiego poinformował, że przesył gazu spadł do zera. Wnioski europejskich konsumentów o dostawy rosyjskiego gazu są w pełni realizowane – przekonuje w oświadczeniu rosyjska firma Gazprom.

Jak przekazała w sobotę agencja prasowa Tass, rosyjska firma Gazprom tłumaczyła się w oświadczeniu po zarzutach o wstrzymaniu tłoczenia gazu przez gazociąg Jamalski. „Wnioski europejskich konsumentów o dostawy rosyjskiego gazu są w pełni realizowane. Wahania popytu na rosyjski gaz zależą od istniejących potrzeb kupujących”.

Pompowanie gazu do Europy gazociągiem Jamalskim zostało wstrzymane w sobotę rano, wynika z danych europejskiego operatora sieci Gascade. W ten sposób wypompowywanie gazu zmniejszyło się drastycznie od 7:00 do 8:00, a następnie zatrzymało się od 8:00 do 9:00. Później, według Gascade, rozpoczęło się tłoczenie rewersem pewnych ilości gazu.

Gazociąg Jamał – Europa przebiega przez cztery kraje – Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy. Jego moc projektowa wynosi 32,9 mld m3 gazu rocznie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponowało w czwartek firmie Gazprom renegocjację cen gazu.

„W dniu 28 października 2021 r., PGNiG złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek PGNiG z listopada 2020 r. o zmianę ceny gazu dostarczanego w ramach umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. (tzw. kontrakt jamalski) w kierunku jej obniżenia tak, aby w procesie renegocjacji mogła zostać uwzględniona aktualna sytuacja rynkowa” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Benzyna za 4 zł. Konfederacja zaprezentowała ustawę „Tanie Paliwo” [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„W ostatnim czasie obserwowaliśmy bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego na europejskim rynku hurtowym. Ta nadzwyczajna sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków cenowych, na jakich kupujemy paliwo w ramach kontraktu jamalskiego. W naszym przekonaniu istnieje przestrzeń do obniżenia ceny za dostarczany nam gaz” – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Paweł Majewski dodał, że PGNiG zastrzegło możliwość traktowania ww. pisma jako niezależnego wniosku o renegocjację ceny kontraktowej. Działania te mogą skutkować zmianą ceny gazu pozyskiwanego przez PGNiG od Gazprom od 1 listopada 2021 roku.

Zobacz też: Putin polecił Gazpromowi zwiększenie dostaw gazu do Europy. Chodzi m.in. o Niemcy

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz