Protest na granicy białoruskiej

Białoruskie media poinformowały o proteście polskich przewoźników, którzy przez 4 i pół godziny blokowali przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Polscy kierowcy domagają się zwiększenia limitu wwożonego do naszego kraju paliwa oraz uproszczenia i ujednolicenia przepisów celnych. Podobne żądania wysuwają białoruskie firmy transportowe.

Kierowcy przekraczający polsko – białoruską granicę od dawna apelują do władz w Warszawie i Mińsku o ujednolicenie przepisów celnych pozwalających na skrócenie czasu oczekiwania na granicy. Już kilka tygodni temu apelował o zajęcie się tą sprawą szef zrzeszenia białoruskich przewoźników Nikołaj Barawoj. Barawoj powiedział Polskiemu Radiu, że procedury wizowe oraz odprawa celna zajmują kierowcom więcej czasu niż dojazd z Warszawy przez Mińsk do Moskwy. Podobne stanowisko prezentował goszczący w październiku w Mińsku prezes polskiego zrzeszenia przewoźników międzynarodowych Jan Buczek. Wielu kierowców, oczekujących po kilkadziesiąt godzin na przekroczenie naszej wschodniej granicy, twierdzi, że w rozwiązaniu ich problemów może pomóc tylko dobra wola polityków.

Białoruskie MSZ zaniepokojone

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi jest zaniepokojone sytuacją na granicy z Polską. Rzecznik resortu Andrej Popow uważa, że „polskie władze w najbliższym czasie powinny zaprowadzić porządek na przejściach granicznych i zapewnić normalne warunki dla przewozu ludzi i towarów”.
Zdaniem Popowa, sfera bardzo istotnych handlowo-ekonomicznych interesów wielu krajów nie może być zakładnikiem wewnętrznych problemów Polski. Białoruskie MSZ liczy na ostateczne rozwiązanie tych problemów. Gdy zimą na polsko-białoruskich przejściach granicznych strajkowali celnicy, białoruskie firmy szacowały swoje straty na kilkadziesiąt milionów dolarów. Wtedy resort sprawiedliwości rozważał skierowanie do międzynarodowych instytucji skargi przeciwko Polsce. Białorusini zamierzali domagać się od naszego kraju odszkodowań.
Przez granicę polsko-białoruską prowadzi jeden z ważniejszych szlaków łączących Europę Zachodnią ze Wschodem.

IAR / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply