„Odwoływanie się do banderyzmu wskazuje na to, że z naszym wschodnim sąsiadem nie jesteśmy bezpieczni” – podkreślił senator PiS, prof. Jan Żaryn.

Jan Żaryn mówił dziś o przyjętej przez Senat uchwale upamiętniającej ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

Uchwała została podjęta przez suwerenne i ważne gremium polskiej władzy, izbę wyższą parlamentu, a jej treści na pewno nie musimy się wstydzić. W Sejmie doszło do pewnego napięcia, którego nie rozumiem. Zobaczymy, jak to się rozwinie. Nie ma jednak cienia wątpliwości, że wszyscy, nie tylko w PiS, ale i w części opozycji, jesteśmy zgodni, że to, co zrobili ukraińscy nacjonaliści było ludobójstwem– podkreślił polityk.

Senator ujawnił, że kwestie ukraińskie są mocno dyskutowane wewnątrz PiS.

Musimy zadać sobie pytanie, czy historia ma determinować cele polityczne i wyznaczać politykę zagraniczną państwa. W ramach wewnętrznej dyskusji, jaka toczy się w PiS, stoję na stanowisku, że historia nie tylko nie może ciążyć, ale historia jest przekazem, który może doprowadzić do prawdy i pojednania– tłumaczył Żaryn.

Zdaniem polityka należy trzeźwo spojrzeć na to, jakie konsekwencje dla Polski może mieć gwałtowane odrodzenie banderyzmu na Ukrainie.

Powinniśmy wyartykułować państwu ukraińskiemu nasze żądania. Mam wrażenie, że Ukraina, poszukując własnej tożsamości, jest dziś w sytuacji wewnętrznego dwugłosu, który jest dla Polski nie do przyjęcia. Odwoływanie się do banderyzmu wskazuje na to, że z naszym wschodnim sąsiadem nie jesteśmy bezpieczni– podkreślił senator PiS.

Przeczytaj także: Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Przeczytaj także: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz!”

Przeczytaj także: Monachium: Ponownie zdewastowano nagrobek Bandery [FOTO]

Przeczytaj także: Waszczykowski: kwestie historyczne między Polską i Ukrainą muszą być nazwane po imieniu

Przeczytaj także: Kaczyński: To było ludobójstwo. Chcę to mocno podkreślić

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz