Jak informuje “Dziennik Kijowski”, w Kijowie ukazała się praca ukraińskiego historyka Stanisława Kulczyckiego zatytułowana “Wielki Głód na Ukrainie 1932- 1933 jako ludobójstwo: problemy ze zrozumieniem”.
Autor tej monografii przypomina, że ofiarą “Wielkiego Głodu” byli nie tylko Ukraińcy, ale także zamieszkujący Ukrainę Polacy, Niemcy, Mołdawianie i Bułgarzy. Badacze ukraińscy wątek ten starają się pomijać. Nie pasuje on bowiem do kreowanego zgodnie z polityka Juszczenki mitu, że ofiarami stalinowskich represji byli głównie Ukraińcy, skazani przez Sowietów na wyniszczenie.
Tymczasem Stanisław Kulczycki wykazuje przy pomocy dokumentów, że pierwszą falę represji Stalin skierował przeciwko Polakom. Już w 1932 r. przygotowywano dla nich podbudowę ideologiczną. “Zamawiał” je sam Stalin, który 20 grudnia 1932 r. “został poinformowany o wykryciu” dużych, polskich, powstańczych ugrupowań zorganizowanych przez rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej na Uchodźstwie.
W przywoływanej książce autor przypomina także cały szereg dokumentów, z których jednoznacznie wynika, jak wysoką cenę zapłaci Polacy na Ukrainie za swoje przywiązanie do ojcowizny. Publikacja Stanisława Kulczyckiego jest niewątpliwie potrzebna, zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków żyjących na Ukrainie.
(mak)/(“Dziennik Kijowski”)/Kresy.pl





























