Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uruchamia specjalny projekt, który będzie skierowany do Białorusinów. „Zapraszamy, czekamy na Was, w Łodzi będziecie wolni i bezpieczni” – deklaruje.

Łódź od zawsze była miastem otwartym. W związku z wydarzeniami na Białorusi, represjami totalitarnego rządu prezydenta Łukaszenki, chcę powiedzieć Białorusinom: zapraszamy, czekamy na Was, w Łodzi będziecie wolni i bezpieczni – napisała Hanna Zdanowska w środę na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdanowska została zapytana przez portal Onet.pl, co Łódź chce zaoferować Białorusinom. „Tworzymy właśnie coś w rodzaju centrum obsługi obcokrajowców, które chcemy budować z organizacjami pozarządowymi. Chcemy, żeby trzeci sektor pomagał nam w działaniach integrujących. Mamy na to już wydzielone środki i rozpiszemy niedługo przetargi na ich wykorzystanie. Organizujemy darmowe kursy języka polskiego, pomoc prawną, a nawet wsparcie psychologiczne” – oświadczyła.

Zobacz także: „Łódź wprowadza 'kartę LGBT' tylnymi drzwiami”. Fundacja Życie alarmuje i wzywa do działania

„Stworzymy coś w rodzaju punktu pierwszego kontaktu, dla tych, którzy tu będą przyjeżdżać. Nie chcemy, żeby czuli się zagubieni. Będą tam też oczywiście zatrudnieni pracownicy z Białorusi, czy Ukrainy. Obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim” – dodała.

Prezydent Łodzi powiedziała, że liczba imigrantów zza wschodniej granicy, którzy mieszkają w Łodzi, wynosi około 50-60 tysięcy. „To są Ukraińcy, Białorusini, ale mamy też trochę Rosjan. Na uczelniach studiuje około 2 tysiące takich osób. Natomiast charakterystyczne jest to, że lawinowo rośnie liczba dzieci pochodzących ze Wschodu w szkołach. Tam mamy prawdziwy boom” – dodała.

Podkreśliła, że są to ludzie chcący zostać w Polsce na dłużej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Opole: 15 proc. pracowników z Ukrainy chce zamieszkać na stałe w regionie

Zdanowska została zapytana o liczbę Białorusinów w Łodzi. „Oficjalnie mniej niż tysiąc. Natomiast faktycznie jest ich więcej, około 4 tysięcy. I ta liczba rośnie. Zaczęły się do nas przenosić białoruskie firmy, m.in. z obszaru IT, z pierwszej dwudziestki tych największych” – odpowiedziała.

Zobacz także: Łódź przygotowuje pakiet relokacyjny dla Ukraińców

onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz