Prezydent Kazachstanu spotkał się z przedstawicielami wielkich koncernów z USA

Podczas swojej wizyty w USA, prezydent Kazachstanu, Kassym-Żomart Tokajew, rozmawiał z przedstawicielami największych amerykańskich firm, m.in. Microsoft, General Electric, ExxonMobil czy banku Goldman Sachs. Planują w Kazachstanie ważne inwestycje.

Przypomnijmy, że prezydent Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew, spotkał się we wtorek z przedstawicielami czołowych amerykańskich koncernów. Wziął udział w kazachsko-amerykańskim inwestycyjnym okrągłym stole. Według informacji podanej przez oficjalną stronę internetową Administracji Prezydenta Kazachstanu w obradach uczestniczyli przedstawiciele wielkich amerykańskich koncernów różnych sektorów. Portal wymienia Chevron, ExxonMobil, Fluor, Shell USA, The Solar Turbines, S&P Global, Centrus Energy Corporation, Boeing, Amway, GE International Markets, Honeywell UOP, Philip Morris, Procter & Gamble, Baker Hughes, John Deere, Bechtel, Halliburton, Valmont, Champion Foods, PepsiCo, MasterCard, Citi, McLarty Associates, Macro-Advisory LTD, Private Equity Fund RCF, Brownstein Hyatt Farber Schreck, Greenenberg Traurig LLP, Microsoft, Coursera, StartX, EPAM, Wabtec Corporation, Zscaler, DoorDash, Amazon, Pfizer, Medtronic i Netflix.

Czytaj więcej: Prezydent Kazachstanu chce rozszerzenie i intensyfikacji partnerstwa z USA

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podano, Tokajew odbył też serię spotkań z prezesami największych amerykańskich firm reprezentujących finanse, energetykę, rolnictwo, przemysł, transport, informatykę i edukację.

 

Jako pierwsze odbyło się spotkanie Tokajewa z Edem Emersonem, globalnym dyrektorem zarządzającym ds. handlu ropą i towarami w Goldman Sachs, czyli w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Obie strony omówiły plany realizacji nowych projektów inwestycyjnych w Kazachstanie. Wiadomo, że Goldman Sachs współpracuje już z Międzynarodowym Centrum Finansowym Astana.

Prezydent Kazachstanu odbył też rozmowę z szefową koncernu Microsoft na Azję Środkową i Europę Wschodnią. Omówiono perspektywy rozszerzenia obecności tej amerykańskiej firmy w Kazachstanie. Obejmują one m.in. plany otwarcia laboratorium IT i doskonalenia umiejętności kazachskich specjalistów.

Sprawę stworzenia w Kazachstanie hubu technologicznego przedyskutowano z Arkadijem Dobkinem, założycielem i prezesem EPAM Systems. Firma ta jest jednym z wiodących światowych dostawców oprogramowania i usług cyfrowych

Tokajew spotkał się również z Nabilem Habayebem, starszym wiceprezesem General Electric International Markets. Firma ta zamierza zlokalizować w Kazachstanie produkcję sprzętu medycznego. Przede wszystkim, planowane jest uruchomienie nowej linii produkcyjnej do produkcji aparatów USG i tomografów.

Przywódca Kazachstanu spotkał się również ze starszym wiceprezesem ExxonMobil Corporation, Neilem Chapmanem. Podczas rozmowy omówili realizację projektów w kazachskim sektorze węglowodorowym. Szczególną uwagę zwrócono na wznowienie produkcji na pełną skalę na polu Kaszagan.

Tokajew spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu pięć dni po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowe Xi Jinpingiem. Przywódca Chin przybył do Kazachstanu w ramach swojej pierwszej wizyty zagranicznej od 2019 r., przed przybyciem na szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w sąsiednim Uzbekistanie. Xi Jingping zadeklarował, że ChRL będzie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Kazachstanu.

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz