Prezydent Iranu Hassan Rouhani poinformował w niedzielę, że jego kraj przeżywa najtrudniejszy rok w historii z powodu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone w połączeniu z pandemią COVID-19 – podała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, prezydent Iranu Hassan Rouhani ogłosił, że jak dotąd jego kraj przechodzi najtrudniejszy rok w historii. Ma to być spowodowane sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Iran przez Stany Zjednoczone, które zostały spotęgowane pandemią koroanawirusa.

Kryzys związany z pandemią zaostrzył problemy gospodarcze, które pogorszyły się po tym jak amerykański prezydent Donald Trump wycofał się w 2018 roku z umowy nuklearnej Iranu z głównymi mocarstwami świata i nałożył na kraj sankcje. W poniedziałek waluta Iranu spadła do najniższego w historii poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zobacz też: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na bank narodowy Iranu

“To był najtrudniejszy rok ze względu na presję ekonomiczną wroga i pandemię” – ogłosił podczas  telewizyjnego wystąpienia Rouhani. “Presja gospodarcza, która rozpoczęła się w 2018 roku wzrosła, a dziś jest to najcięższy czas dla naszego drogiego kraju”.

Irański departament nuklearny przekazał, że mimo nałożenia przez USA sankcji na kluczowych irańskich naukowców, badania nad energią nuklearną będą kontynuowane.

Państwowa telewizja zacytowała oświadczenie departamentu, w którym irańskie władze stwierdzają, że decyzja USA o nałożeniu sankcji na dwóch irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową wskazuje na kontynuację wrogiego nastawienia. Sankcje mają sprawić, że „będą zdecydowanie kontynuować wysiłki”.

Zobacz też: Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Iran

W Iranie odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem i liczby zgonów, ponieważ od połowy kwietnia stopniowo znoszono ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła ostatnio 100 dziennie po raz pierwszy od dwóch miesięcy.

W kraju potwierdzono ponad 220 000 przypadków i ponad 10 000 zgonów. Rouhani powiedział, że noszenie masek stanie się obowiązkowe na dwa tygodnie, począwszy od następnej niedzieli w “miejscach gromadzenia się”, które są uważane za problematyczne. Urzędnicy irańscy regularnie ostrzegali, że ograniczenia zostaną nałożone, jeśli nie będą przestrzegane przepisy zdrowotne, takie jak dystans społeczny w celu powstrzymania wzrostu liczby infekcji.

Zobacz też: USA nałożyły na Iran sankcje za ataki na amerykańskie bazy w Iraku

Iran rozpoczął w sobotę kampanię mającą na celu zmotywować niechętną opinię publiczną do używania masek.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply