USA nałożyły na Iran sankcje za ataki na amerykańskie bazy w Iraku

Stany Zjednoczone nałożyły na Iran sankcje z powodu ataku rakietowego na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

Nałożenie sankcji ogłosił w piątek w Białym Domu sekretarz skarbu Steven Mnuchin w obecności sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Sankcje będą wymierzone w sektor produkcyjny, wydobywczy i tekstylny Iranu oraz w irańskich urzędników, którzy zdaniem USA byli zaangażowani we wtorkowe ataki na amerykańskie bazy w Iraku a także w „destabilizujące” działania na Bliskim Wschodzie. Osobne sankcje mają zostać nałożone na największych irańskich producentów żelaza i stali.

„W wyniku tych działań odetniemy irański reżim od miliardów dolarów wsparcia” – powiedział amerykański sekretarz skarbu. Sankcje mają obowiązywać do czasu, aż Iran zaprzestanie „działalności terrorystycznej” oraz zrezygnuje z prób uzyskania broni jądrowej.

Jak pisaliśmy, w nocy z wtorku na środę irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy powietrzne Ain Al-Asad i Irbil w Iraku, w odwecie za zabicie przez Amerykanów dowódcy irańskich Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. Kasema Sulejmaniego. Według władz USA w wyniku ataków nikt nie ucierpiał a straty w infrastrukturze były niewielkie. Po ujawnieniu tych informacji pojawiły się komentarze, iż Iran celowo dokonał nieskutecznego ataku, by nie eskalować nadmiernie konfliktu. Reagując na ostrzał baz prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie na Iran „potężnych” sankcji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / AP / Reuters / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz