Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć udanej kadencji; relacje Polski i USA, to filar bezpieczeństwa i stabilności europejskiej i transatlantyckiej – napisał we wtorek prezydent Andrzej Duda do prezydenta-elekta USA Joe Bidena. Prezydent zaprosił także Joe Bidena do złożenia wizyty w Polsce.

Prezydent Duda w liście, który został opublikowany na stronie Kancelarii Prezydenta RP zaprosił Joe Bidena do złożenia wizyty w Polsce. “Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem tego, czym jest prawdziwe Partnerstwo Strategiczne i jakie cele można osiągnąć działając wspólnie” – napisał Andrzej Duda, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Wyraził opinię, że “nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości, których sednem są niewątpliwie wolność, sprawiedliwość, demokracja i prymat prawa międzynarodowego”.

“Na nich zbudowaliśmy mocne fundamenty naszej dwustronnej współpracy, która jeszcze nigdy nie była tak silna i wzajemnie korzystna. W ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego poszerzyliśmy partnerstwo w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, współpraca gospodarcza i innowacyjność” – dodał prezydent.

Napisał, że Polska, razem z innymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej, powołała do życia Inicjatywę Trójmorza, która jest platformą współpracy w trzech istotnych obszarach: infrastrukturalnym, energetycznym i cyfrowym.

“Stany Zjednoczone dzięki swojemu wsparciu i zaangażowaniu nie tylko stały się Partnerem Strategicznym Inicjatywy, ale także zdecydowały się zainwestować w Fundusz Trójmorza znaczące środki finansowe, skierowane na realizację regionalnych projektów energetycznych” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczył, że “stając się głównym odbiorcą amerykańskiego LNG, Polska nie tylko zapewniła sobie dywersyfikację źródeł i bezpieczeństwo energetyczne, ale także stała się hubem energetycznym dla całego regionu”. “Mam nadzieję, że ta obopólnie owocna współpraca będzie kontynuowana pod Pana przywództwem” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że “polsko-amerykańskie relacje stanowią filar bezpieczeństwa oraz stabilności europejskiej i transatlantyckiej”.

“Polska przyjęła z uznaniem i niezmiennie docenia fakt, że podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, pod przywództwem prezydenta Baracka Obamy i Pana, jako urzędującego wówczas Wiceprezydenta, Stany Zjednoczone postanowiły zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wzmacniając jednocześnie wschodnią flankę Sojuszu i budując odporność całego NATO” – napisał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyraził opinię, że “dzisiaj także musimy stawiać czoła wyzwaniom zagrażającym równowadze bezpieczeństwa światowego mającym swoje źródło w imperialnych resentymentach, nadużyciach władzy i łamaniu praw człowieka”. “Jako społeczność międzynarodowa musimy być stanowczy i mówić jednym, silnym głosem w obronie suwerenności, praw demokratycznych, integralności terytorialnej oraz wolności narodów”.

Zaznaczył, że Polska zamierza nadal zdecydowanie wspierać przemiany demokratyczne na Białorusi.

“Panie Prezydencie elekcie, gratuluję jeszcze raz zwycięstwa i życzę Panu – w imieniu Narodu Polskiego – sukcesów w sprawowaniu funkcji Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oczekując na nasze przyszłe spotkania i dyskusje zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forach międzynarodowych, pozwalam sobie serdecznie zaprosić Pana do złożenia wizyty w Polsce” – prezydent Andrzej Duda zakończył swój list.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek Kolegium Elektorów USA wybrało na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Demokratę Joe Bidena, zaś Kamalę Harris na wiceprezydent. 20 stycznia dojdzie do ich zaprzysiężenia.

W amerykańskim parlamencie będzie miał miejsce kolejny formalny etap elekcji. W czasie posiedzenia, które odbędzie się 6 stycznia, ogłoszony zostanie wygrany.

Dwa tygodnie później – 20 stycznia – Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Zobacz także: Putin pogratulował Bidenowi wyborczego zwycięstwa

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply