Premier Włoch, Giorgia Meloni, w niedzielę w Rzymie spotkała się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych JD Vance’em oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Było to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu między przedstawicielami władz USA a kierownictwem Unii Europejskiej od momentu objęcia władzy przez Donalda Trumpa. “Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie początkiem nowego otwarcia” – powiedziała Meloni po zakończeniu rozmów.
Po spotkaniu premier Włoch opublikowała w mediach społecznościowych komentarz, w którym nazwała rozmowy “konstruktywnymi” i oceniła je jako “krok naprzód dla jedności Zachodu”, zaznaczając jednocześnie znaczenie Włoch jako łącznika między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Spero che la giornata di oggi possa essere un primo incontro e un nuovo inizio. pic.twitter.com/AaOOjjx7EI
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) May 18, 2025
Czytaj: Rozmawiali o Ukrainie. Rano Leon XIV spotkał się z J.D. Vance’em
“Jedną z rzeczy, które premier Meloni zaoferowała – a na które prezydent [Donald Trump] i ja z zadowoleniem przystaliśmy – było budowanie mostów między Europą a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział JD Vance. “Wierzę, że przeprowadzimy owocną rozmowę i, miejmy nadzieję, zapoczątkujemy długofalowe negocjacje handlowe korzystne dla obu stron” – dodał.
“Łączy nas to, że chcemy dobrej umowy dla obu stron” – zaznaczyła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Głównym tematem rozmów były sprawy związane z handlem. Zarówno strona amerykańska, jak i unijna wyraziły nadzieję na pomyślne kontynuowanie negocjacji.
Do rozmów doszło przy okazji mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV na Placu św. Piotra, a tłem spotkania były narastające napięcia handlowe między UE a USA, dotyczące ceł.
euractiv.pl / Kresy.pl






























