Premier Włoch, Giorgia Meloni, w niedzielę w Rzymie spotkała się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych JD Vance’em oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Było to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu między przedstawicielami władz USA a kierownictwem Unii Europejskiej od momentu objęcia władzy przez Donalda Trumpa. “Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie początkiem nowego otwarcia” – powiedziała Meloni po zakończeniu rozmów.

Po spotkaniu premier Włoch opublikowała w mediach społecznościowych komentarz, w którym nazwała rozmowy “konstruktywnymi” i oceniła je jako “krok naprzód dla jedności Zachodu”, zaznaczając jednocześnie znaczenie Włoch jako łącznika między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj: Rozmawiali o Ukrainie. Rano Leon XIV spotkał się z J.D. Vance’em

“Jedną z rzeczy, które premier Meloni zaoferowała – a na które prezydent [Donald Trump] i ja z zadowoleniem przystaliśmy – było budowanie mostów między Europą a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział JD Vance. “Wierzę, że przeprowadzimy owocną rozmowę i, miejmy nadzieję, zapoczątkujemy długofalowe negocjacje handlowe korzystne dla obu stron” – dodał.

“Łączy nas to, że chcemy dobrej umowy dla obu stron” – zaznaczyła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Głównym tematem rozmów były sprawy związane z handlem. Zarówno strona amerykańska, jak i unijna wyraziły nadzieję na pomyślne kontynuowanie negocjacji.

Do rozmów doszło przy okazji mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV na Placu św. Piotra, a tłem spotkania były narastające napięcia handlowe między UE a USA, dotyczące ceł.

euractiv.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności