Według premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala, władze w Kijowie nie planują wprowadzenia obowiązku szczepienia się przeciwko COVID-19. W grę wchodzi jednak wprowadzenie obowiązkowych szczepień np. dla nauczycieli.

Szef ukraińskiego rządu wypowiedział się na ten temat w środę. – Nie planujemy wprowadzenia obowiązkowych szczepień, ponieważ, przede wszystkim, to jest w naszym kraju zakazane. Ale będziemy zachęcać ludzi do zaszczepienia się poprzez społeczne kampanie reklamowe, różne czynniki motywujące – powiedział premier Ukrainy. Z jego wypowiedzi wynika jednak, że władze w Kijowie rozważają możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień dla konkretnych grup zawodowych, m.in. dla nauczycieli.

– W szczególności, teraz nie jesteśmy w stanie wprowadzić przymusowych szczepień dla konkretnej osoby, ale możemy nałożyć na pracowników instytucji oświatowej obowiązek szczepień – zaznaczył Szmyhal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraiński premier dodał, że zna wiele przykładów sytuacji, gdy komitety rodzicielskie w szkołach zwracały się do dyrekcji tych placówek z pytaniem o odsetek zaszczepionych nauczycieli, bo troszczą się o zdrowie swoich dzieci.

– Tu chodzi o odpowiedzialność ludzi, szczególnie nauczycieli i lekarzy wobec siebie, swoich dzieci i zespołów, w których pracują. Lepiej jest podchodzić [do sprawy – red.] od tej strony i apelować o taką odpowiedzialność – powiedział Szmyhal. Jest zarazem pewien, że większość mieszkańców Ukrainy właśnie w ten sposób podejdzie do kwestii szczepień.

Czytaj także: Ukraina: mer-neobanderowiec zakazał wypłacania zapomóg nieszczepionym

Rada Ministrów Ukrainy opublikowała też dekret, wydłużający termin ważności tzw. certyfikatów covidowych dla zaszczepionych ze 180 do 365 dni. Certyfikaty będą miały dwa kolory – żółty dla osób, które przyjęły pierwszą dawkę i zieloną dla tych w pełni zaszczepionych. Ważność dla ozdrowieńców to 180 dni, a dla posiadaczy negatywnego wyniku testu PCR – 72 godziny.

Według nowych przepisów, w przypadku wprowadzenia w danym rejonie tzw. żółtej strefy, szkoły i placówki edukacyjne będą mogły działać normalnie, jeśli co najmniej 80 proc. kadry będzie posiadać żółte lub zielone certyfikaty covidowe. To samo będzie dotyczyć restrykcji stosowanych względem teatrów, kin, sal gimnastycznych lub pływalni – co najmniej 80 proc. personelu musi jednak posiadać certyfikaty. W przypadku strefy czerwonej, warunkiem prowadzenia normalnej działalności będzie posiadanie przez cały personel certyfikatów zielonych. W przypadku imprez masowych wszystkie osoby biorące udział muszą być w pełni zaszczepione. Według serwisu Ukrinform, dotyczy to także praktyk religijnych. Nowe przepisy wchodzą w życie od najbliższego poniedziałku.

Według danych na środę rano, na Ukrainie potwierdzono prawie 2,326 mln przypadków zakażeń koronawirusem, z czego ponad 4,6 tysiąca w ciągu poprzedniej doby. Zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest nieco ponad 6 mln Ukraińców, z czego dwoma dawkami – niecałe 5 mln.

Ukrinform / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz