Premier Mołdawii zapowiedział powstanie biura łącznikowego NATO w Kiszyniowie w marcu

Niedawno wybrany prezydent Mołdawii Igor Dodon zapowiadał zablokowanie działalności tego biura w swoim kraju.

Decyzję o powstaniu biura łącznikowego podjęto jeszcze przed zaprzysiężeniem prezydenta Igora Dodona, który opowiada się za ścisłą neutralnością Mołdawii. Sam dokument, dzięki któremu ma powstać biuro został podpisany przez mołdawskiego premiera Pavela Filipa i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Wszedł on w życie w grudniu 2016 roku po ratyfikacji przez parlament, ale jeszcze przed inauguracją prezydentury Igora Dodona.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Mołdawia: Igor Dodon wygrywa wybory prezydenckie
Prezydent Mołdawii wycofa się z umowy stowarzyszeniowej z UE?

Premier Filip powiedział: Wypracowaliśmy nowy projekt strategii obrony narodowej i przekazaliśmy go pod debatę publiczną. W marcu zacznie działalność w Kiszyniowie biuro łączności z NATO. Tym sposobem rozpocznie się konieczny dialog i korzystna współpraca w kwestii modernizacji naszej armii.

Dodon jeszcze przed wyborami mówił, o zamiarze blokady pracy biura łącznikowego NATO w Kiszyniowie i powołując się na podstawową zasasdę konsytucjijaką jest neutralność. Jeszcze w grudniu 2016 Dodon zdymisjonował ministra obrony Anatola Salaru, który zdaniem prezydenta flirtował z NATO.Minister był zwolennikiem integracji Mołdawii z NATO i zjednoczeniem Mołdawii z Rumunią.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz