Premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył po spotkaniu w Sofii z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że istnieje „rozwiązanie możliwe do zaakceptowania” przez obydwie strony w sporze o nazwę kraju.

Obydwaj politycy odbyli spotkanie podczas szczytu UE-Bałkany w Sofii w czwartej. Sprawdzaliśmy różne opcje. Jedna z nich jest rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania przez obydwa kraje – zadeklarował na konferencji prasowej premier Macedonii.

Spór w sprawie nazwy Macedonii, powoduje blokowanie przez Grecję akcesji tego państwa do NATO i UE. Według Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje grozi roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia, której ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

ZOBACZ TAKŻE: Władze Macedonii zaproponowały cztery warianty nowej nazwy dla swojego państwa

Media wskazują, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia „nowa” lub „północna”, jednak takie rozwiązanie wywoływało obecnie sprzeciw w obu krajach.

Jeszcze we wtorek rzecznik greckiego rządu Dimitris Canakopulos oświadczył, że chociaż w rozmowach prowadzonych z Atenami „nastąpił znaczący postęp”, to jednak wciąż daleko do „zakończenia negocjacji i osiągnięcia porozumienia”.

W czwartek po spotkaniu premierów Grecji i Macedonii rzecznik oświadczył, że było ono „bardzo ważne i pożyteczne”, lecz obydwa kraje mogą potrzebować kolejnej rundy rozmów, aby rozwiązać spór.

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz