Poszukiwania Cudownego Obrazu

Ksiądz Paweł Chalawkin, proboszcz kościoła św. Trójcy w Czernawczycach nie traci nadziei, że uda mu się odnaleźć Cudowny Obraz Matki Bożej Czernawczyckiej, który zaginął w czasach I wojny światowej, kiedy to pracujący w nim pop prawosławny wywiózł go w głąb Rosji w obawie przed zbliżająca się armią niemiecka.

Trzeba tu bowiem zaznaczyć, że w ramach represji po Powstaniu Styczniowym kościół w Czernawczycach został zabrany katolikom i oddany prawosławnym. Ci jednak zachowali jego wyposażenie bez zmian. Na wywiezienie Cudownego Obrazu zdecydowali się w trosce o jego ochronę. Obraz niestety zaginął po rewolucji bolszewickiej i do Czernawczyc nigdy nie wrócił. Najprawdopodobniej znajduje się obecnie w magazynach jakiegoś rosyjskiego muzeum.Wydaje się, że władze białoruskie powinny poprzeć zabiegi księdza z Czernawczyc i wystąpić do rosyjskich odpowiedników o odnalezienie i zwrot obrazu, który ewidentnie należy do białoruskiej kultury.

(mak)/(inf. wł.)/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz