Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który omawia obecnie litewski Sejm, pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych, zawęża możliwości używania języka ojczystego – uważają posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

“Opinia przedstawicieli oświaty polskiej, rosyjskiej i białoruskiej jest jednoznaczna: instytucje oświatowe mniejszości narodowych są konkurencyjne, znane z dobrych osiągnięć i zintegrowane z życiem Litwy, a projekt ustawy o oświacie zakłada pogorszenie sytuacji oświaty mniejszości narodowych i zawęża używanie języka ojczystego” – stwierdza w oświadczeniu posłeł Jarosław Narkiewicz.

Przypomina dalej, że przedstawiciele mniejszości narodowych niejednokrotnie wyrażali dezaprobatę wobec proponowanego projektu, ale nie zostali wysłuchani.

“W związku z tym 13 grudnia przed Urzędem Prezydenta Litwy przedstawiciele mniejszości narodowych organizują akcję protestacyjną, podczas której raz jeszcze przedstawimy nasze stanowisko i wyrazimy zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją oświaty mniejszości narodowych. Mamy nadzieję, że tym razem nasze argumenty zostaną wysłuchane” – czytamy w oświadczeniu.

Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który Sejm zamierza przyjąć podczas obecnej sesji, zawiera – zdaniem mniejszości – dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.

W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.

Znad Wilii/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply