Rząd Portugalii usunął z używanej przez siebie flagi pięć niebieskich tarcz, znajdujących się w herbie państwowym, uznawanych za symbol ran Chrystusa. Ma to służyć „większej inkluzywności” oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Sprawa dotyczy tzw. uproszczonej flagi Republiki Portugalskiej, używanej przez tamtejszy rząd m.in. na oficjalnych dokumentach. Gabinet António Costy (Partia Socjalistyczna) zastąpił znajdujący się w zielono-czerwonej banderze narodowej herb żółtym kółkiem. Socjalistyczny rząd oświadczył w komunikacie, że zmiana ma służyć „większej inkluzywności” oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Decyzja gabinetu Costy wywołała krytykę ze strony polityków centroprawicy i prawicy. Określili ją mianem „skandalicznej” oraz „niepotrzebnej”, w sytuacji, kiedy lider socjalistów przygotowuje się do opuszczenia urzędu szefa rady ministrów.

 

Lider chadecko-ludowej partii CDS-PP Nuno Melo, krytykując zastąpienie flagi państwowej „abstrakcyjną grafiką”, zarzucił rządowi Costy szarganie symboli państwowych i pamięci narodu portugalskiego.
Projekt nowej flagi, używanej przez rząd Portugalii, kosztował 74 tys. euro. Flaga pozbawiona jest m.in. pięciu tarcz symbolizujących rany Chrystusa. Nie ma też sfery armilarnej, odnoszącej się do odkryć geograficznych portugalskich żeglarzy, a także siedmiu zamków – symbolu zdobycia przez Portugalczyków podczas XIII-wiecznych walk z Maurami siedmiu fortec w regionie Algarve.

Blisko miesiąc temu, 7 listopada, premier Costa podał się po tym jak ujawniono, że prokuratura generalna objęła go śledztwem w związku z aferą korupcyjną dotyczącą osób z najwyższego kierownictwa Partii Socjalistycznej i premiera. Objęty dochodzeniem został m.in. minister infrastruktury João Galamba oraz Vítor Escária, dotychczasowy szef gabinetu premiera. W biurze Escárii policja znalazła ponad 75 tys. euro w gotówce. Z dochodzenia wynika, że sprawa ma związek z nieprawidłowościami przy inwestycjach w wydobycie litu oraz produkcji tzw. zielonego wodoru. Rząd Costy będzie sprawował swoje funkcje do czasu wybrania nowego gabinetu. Wybory zaplanowano na marzec 2024 roku.

Przeczytaj: Hiszpania: Burmistrz nakazał usuniecie krzyża, argumentując, że krzyż “promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego”

Czytaj również: Hiszpania: władze usuwają pomnik Jana Pawła II, monument Che Guevary zostaje

KAI / opoka.org.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply