Spółka ZSP Niewiadów podpisała umowę wykonawczą na dostawę linii produkcyjnych do amunicji wielkokalibrowej. Kontrakt, realizowany we współpracy ze słowacką firmą KONŠTRUKTA Industry, zostanie wdrożony w 2026 roku.
W dniu 13 marca 2025 roku przedstawiciele spółki ZSP Niewiadów, należącej do Grupy Niewiadów SA, zawarli umowę dotyczącą dostawy nowoczesnych linii produkcyjnych przeznaczonych do wytwarzania amunicji wielkokalibrowej. Kontrakt ten jest istotnym krokiem w realizacji projektu budowy nowoczesnej fabryki amunicji 155 mm, zgodnej ze standardami NATO.
Partnerem przedsięwzięcia jest słowacka firma KONŠTRUKTA Industry – lider w rozwoju i produkcji specjalistycznych urządzeń do napełniania amunicji moździerzowej i artyleryjskiej. Przedsiębiorstwo to, posiadające ponad 70-letnie doświadczenie, jest jedynym dostawcą tego typu technologii w Europie.
W lutym w siedzibie MON szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz i jego słowacki odpowiednik Robert Kaliniak podpisali listę intencyjną wzmocnienia dwustronnej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Porozumienie dotyczy m.in. produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm – „Słowacja ma ogromne zdolności produkcyjne – jedne z największych na świecie, nie tylko w Europie” – mówił Kosiniak-Kamysz.
Współpraca będzie obejmowała również produkcję kołowego transportera opancerzonego – „Połączenie potencjału przemysłu polskiego i słowackiego oraz sprzedaż takiego pojazdu na rynki państw trzecich to temat, nad którym pracujemy od dłuższego czasu” – powiedział minister obrony narodowej.
Czyny, nie słowa – kluczowy krok w budowie polskiego potencjału amunicyjnego.
13 marca 2025 przedstawiciele Spółki ZSP Niewiadów, wchodzącej w skład Grupy Niewiadów SA., podpisali umowę wykonawczą na dostawę linii produkcyjnych do amunicji wielkokalibrowej. Realizacja kontraktu… pic.twitter.com/2AJzQT22HZ
— Grupa NIEWIADÓW S.A. (@grupaniewiadow) March 13, 2025
Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej dąży do odwołania Krzysztofa Trofiniaka ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, decyzja ta jest związana z problemami PGZ w zakresie produkcji amunicji kalibru 155 mm, kluczowej dla ciężkiej artylerii. Według MON tempo produkcji jest zbyt wolne i niewystarczające w stosunku do aktualnych potrzeb.
Obecnie PGZ wytwarza amunicję w ilości około 50 tys. sztuk rocznie, jednak potrzeby są znacznie większe. Wojsko oczekuje, że produkcja zostanie zwiększona do 150 tys. sztuk rocznie, co również może nie być wystarczające w obliczu intensywnych działań zbrojnych. Zwiększenie skali produkcji wymaga jednak dodatkowego finansowania, m.in. z państwowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a zdaniem MON proces składania wniosków o dofinansowanie przez PGZ jest zbyt powolny.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!