Komunikat MSZ wyraża zaniepokojenie eskalacją konfliktu na Ukrainie i wzrastającą liczbą naruszeń rozejmu w Donbasie.

W oświadczeniu polskiego MSZ można przeczytać: MSZ RP z zaniepokojeniem odnotowało eskalację konfliktu zbrojnego na Ukrainie, potwierdzoną przez oceny Specjalnej Misji Monitorującej OBWE (SMM). Liczba naruszeń rozejmu w Donbasie osiągnęła poziom nienotowany od stycznia 2017 roku.

Polska dyplomacja wyraziła oczekiwanie, że uzgodnione na forum Trójstronnej Grupy Kontaktowej zawieszenie broni, które wchodzi w życie 23 grudnia, będzie w pełni przestrzegane, a podejmowane próby deeskalacji nie zostaną zaprzepaszczone.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska armia zdobyła dwie wioski w Donbasie [+VIDEO]

W komunikacie stwierdzono również, że do wzrost napięcia w Donbasie został spowodowany decyzja Rosji z 19 grudnia 2017 r. o wycofaniu jej przedstawicieli ze Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (Joint Center for Control and Co-ordination, JCCC). Polski MSZ poinformował również, że Polska postrzega ten krok jako kolejną próbę pogorszenia bezpieczeństwa pracy monitorów i dalszego ograniczenia możliwości wykonywania przez nich zadań w terenie.

Polska dyplomacja ma nadzieję, że Moskwa zadecyduje o niezwłocznym powrocie do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji. MSZ przypomniało Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji (Joint Center for Control and Co-ordination, JCCC) utworzono w 2014 r. W jego skład weszli wojskowi z Rosji i Ukrainy. Centrum odgrywało ważną rolę w ograniczeniu napięcia oraz wprowadzaniu w życie porozumień mińskich, w tym kwestii wycofania broni ciężkiej, rozminowania oraz naprawy infrastruktury cywilnej wzdłuż linii demarkacyjnej.

Kresy.pl / onet.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply