Według resortu kierowanego przez Mariusza Błaszczaka z PiS nie ma prawnego powodu do wstrzymania dotacji

MSWiA odpowiedzieł na interpelację posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego. Prezes RN pytał w niej: „Czy resort zamierza uzależnić finansowanie przedsięwzięć Związku Ukraińców w Polsce od stanowiska organizacji odnośnie do kwestii banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich? Piotr Tyma, prezes organizacji, w 2013 roku na antenie TVP Historia w debacie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim zaprzeczył, by Ukraińska Powstańcza Armia dokonała ludobójstwa na Polakach, co stoi w sprzeczności z ustaleniami polskich historyków i elementarnymi faktami oraz narusza cześć i szacunek bestialsko zamordowanych Polaków”

Odpowiedź jaką otrzymał od resortu kierowanego przez Mariusza Błaszczaka brzmiała: „Brak jest podstaw prawnych do uzależniania przekazywania dotacji przyznawanych na realizację działań służących podtrzymaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowaniu i rozwojowi języka regionalnego (…) od poglądów lub ocen wydarzeń historycznych wygłaszanych przez osoby zaangażowane w działalność poszczególnych organizacji ubiegających się o wsparcie w ww. zakresie.”

Według augtorów odpowiedzi takie uzależnienie dotacji od głoszonych poglądów godziłoby w konstytucyjne prawo do wolności słowa

kresy.pl / pch24.pl

Czytaj kolejny artykuł
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wilno
  wilno :

  PiS zawsze było chore na rusofobię, ale w disiejszych realiach widać, że ich choroba sięga zenitu, są w stanie wspierać i zdradzać byle kogo, oby tylko nasolić ruskim. Jakby tam nie było to właśnie oni doprowadzili do disiejszej sytuacji Polaków na litwie i to oni pierwsi pojechali na majdan wspierać banderowców.

 2. kp
  kp :

  Dotacje dla mniejszości to jedno: ochrona języka tradycji, itp. ale sposób właściwego wydatkowania pieniędzy to inna sprawa. Wystarczy zastrzec, że środki z dotacji nie mogą wspierać „tradycji banderowskiej”, np. w gazecie ukraińskiej „nasze słowa”. Złamanie zasad oznacza zwrot pieniędzy, jako sprzeczny z celem dotacji.

  • jaremaw
   jaremaw :

   Dokładnie tak jak piszesz, każdy podejrzany ruch powinien być pretekstem do zwrotu naszych pieniędzy.Tak swoją drogą czy istnieje jakieś państwo oprócz Węgier które nie chce Polski wykorzystać?
   Mogę zrozumieć że sterują nami potęgi takie jak Niemcy czy USA ale UPAdlina?

 3. voytec
  voytec :

  KURWA MAĆ! Ja się nie zgadzam! Ani grosza dla UPAdliny. Niech czopek Błaszczak wyłoży ze swoich ministerialnych poborów! Ci PISowcy idioci myślą że Ukraina będzie buforem między nami a Rosja.
  Ukraina Krym oddała bez jednego wystrzału, w Donbasie tłuką się już ponad rok i NICZEGO nie osiągnęli. Rząd zamiast naprawić stosunki z Rosją to jeszcze dolewa oliwy. PO robiło to samo i jaki uzyskało efekt? ŻADEN !

 4. gotan
  gotan :

  Wszyscy co śledzą wypowiedzi,poszczególnych ministrów,ich doradców i całej hałastry politykierów,wiedzą ,że kręcenie fałszywkami,które maja mieszać w głowach przeciętnych zjadaczy chleba,prowadzi do jednego…..Dajcie sobie spokój z prawdą!..W rządzie poprzednim jak i obecnym znajdują się usłużni jak i obcy,którzy stymulują nastrojami i zrobią wszystko aby Polacy zostali wykiwani.Cała polityka obecnego rządu zdąża do jednego..ogłupić wszelkie jednostki,które chcą sie przebić z prawdą ! Kolejni posłowie będą składać interpelacje w sprawach ważkich dla naszego bytu państwowego i będą otrzymywali odpowiedzi,równie pokrętne jak pokrętnie odpowiadają poszczególni politycy,ministrowie,dziennikarze i sługusi,zdradzający Polski Naród! Nie liczmy na tych co czynili obietnice przed wyborami,czego to dokonają i jak rozliczą tych co oszukiwali i prowadzili zdradziecką politykę wobec państwa polskiego.Rozliczanie kogokolwiek jest mrzonką.Taktyka jest prosta.Przetrzymać tych co pragną uczciwych relacji np.w sprawie mordów na Wołyniu i Polsce Południowo-Wschodniej.Zapomnijmy,że to sie stanie w sposób pokojowy.Na to nie otrzymamy żadnej zgodny.Proszę popatrzeć choćby na przygotowywaną ustawę na uświęcenie 11 lipca Dniem Ludobójstwa Kresowian. Propozycja posła PiS Dworzaka jest już gotową odpowiedzią! Wszelkie upominanie sie o prawdę i nazywanie rzeczy po imieniu będą tak traktowane jak sprawa Jedwabnego czy Smoleńska.Firma holocaust zadba o to abyśmy zostali „przekierunkowani”na odpowiednie tory myślenia.Można wypisywać strony kartek,pisząc prawdę o naszych krzywdach. Posługując się faktami.To wszystko na nic.Dopiero kiedy ludzie wyjdą z kijami i zaczną tych dobrodziei gonić gdzie pieprz rośnie …możliwe,że coś sie obudzi uczciwego.Możliwe.Nie nawołuję do zaburzeń…Ale dość już zakłamania i oszukiwania narodu. Pragnący zmian w Polsce muszą się głęboko zastanowić czy nie trzeba innych metod aby wymusić powiedzenia prawdy i wyrównania krzywd,jakie wyrządzili nam obcy!

 5. zefir
  zefir :

  Panie ministrze Błaszczak, Konstytucja RP nie gwarantuje prawa do wolności słowa.Ta Konstytucja w art 54 zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji,ale w zakresie ograniczonym przez jej art 13 zakazujący istnieniu m.inn.organizacji odwołujących się do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu ifaszyzmu np ukraińskich kolaborantów niemieckiego hitleryzmu,ludobójczej OUN-UPA,”SS Galizien”,policji pomocniczej i innych formacji tej zbrodniczej nacji,będących dzisiaj żródłem satysfakcji i chwały tak dla banerowców na Ukrainie ,jak jej odpowiedników w ZUwP i ich „Słowie Polskim”,finansowanych przez ofiary i potomków tych ukraińskich zbrodniarzy.Zgodnie z art 34 Konstytucji RP ukraińska mniejszość w Polsce ma prawo do zachowania i rozwoju własnego języka,obyczajów,tradycji,kultury.Może również tworzyć własne instytucje edukacyjne,kulturalne,religijne.Nie może jednak wychodzić poza regulacje ww.art 13 Konstytucji RP-poza jego ograniczenia wychodzi ZUwP,jego prezes ,jego prasowa tuba,co uzasadnia obcięcie do zera wszelkich finansowych dotacji dla taj antypolskiej de facto banderowskiej i faszystowskiej organizacji.

 6. scorpio
  scorpio :

  PIS jest takim samym bagnem i szambem jak PO-PSL. Nic sie nie zmienilo w stosunku do wspierania przez polski rzad neo banderowcow i ich poplecznikow. Mam nadzieje przy nastepnych wyborach zostana odsunieci od wladzy i Ruch Narodowy, KORWIN wraz z ugrupowaniami Pana Brauna i Kowalskiego przejmie wladze. Inaczej widze czarno to widze.