Na poligonie w Świętoszowie doszło do wypadku z udziałem żołnierzy ukraińskich, w wyniku którego jeden z polskich czołgów Leopard 2A4 stracił wieżę po uderzeniu przez inny czołg.

W ostatnim czasie w serwisach społecznościowych pojawiły się fotografie uszkodzonego czołgu Leopard 2A4. Pojazd stoi z wyrwaną z kadłuba wieżą, obok stoi inny Leopard. Zdjęcia wykonano na poligonie wojskowym, a na jednym widać dwóch wojskowych w ukraińskich mundurach polowych. Nie było wiadomo, kiedy te fotografie zostały zrobione ani w jaki sposób przedostały się do sieci.

Według opisów, zdjęcia wykonano na jednym z poligonów w Polsce, gdzie ukraińscy czołgiści odbywają szkolenia w zakresie obsługi czołgów Leopard 2. Miało tam dojść do wypadku, w wyniku którego jeden z czołgów został uszkodzony. Pojawiały się przy tym różne wersje. Według jednej z nich, jeden czołg z jakiś powodów wjechał w drugi, wyrywając wieżę z mocowań. Inna, podobna wersja głosiła, że jeden wóz jakoby stoczył się ze wzgórza na drugi.

Sprawę na swoim kanale w serwisie YouTube skomentował i nagłośnił porucznik rezerwy Wojska Polskiego Piotr Powałka. Twierdzi, że na poligonie w Polsce doszło do wypadku z udziałem dwóch czołgów Leopard 2A4, prowadzonych przez Ukraińców. Jeden pojazd z jakiś powodów miał najechać na drugi. Sugerował też, że w takich przypadkach żołnierzy ukraińskich traktuje się ulgowo, a cała sprawa jest celowo wyciszana i „zamiatana pod dywan”.

Wypadku nie odnotowały oficjalnie żadne serwisy z Polski czy z Ukrainy. Incydent opisały i nagłaśniały media rosyjskie. Niektóre z nich powoływały się na opinię por. rez. Piotra Powałki. Później także część polskich blogerów i komentatorów wojskowych zaczęła przyznawać, że takie zdarzenie faktycznie miało miejsce, ale nie podawali szczegółów.

Dopiero po tym, gdy sprawa zaczęła nabierać rozgłosu, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat, który zamieścił serwis Defence24.pl.

Jak podano, do wypadku, tj. kolizji dwóch czołgów, doszło 14 kwietnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Leopard w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Czołg Leopard 2A4 doznał poważnych uszkodzeń – wieża została wyrwana z mocowań pierścienia oporowego i pierścienia ślizgowego. W zdarzeniu brali udział żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, przy czym żaden z nich nie został poszkodowany.

„Z dostępnego materiału fotograficznego, można wysnuć wniosek że w wyniku kolizji, tył kadłuba jednego z czołgów wjechał na przód kadłuba pojazdu numer dwa, uderzając z dużą siłą w wieżę powodując jej zrzucenie” – czytamy na Defence24.pl. Portal jednocześnie skrytykował fakt, że tego rodzaju zdjęcia wyciekły do sieci.
Zaznaczono zarazem, że „czołg nie jest stratą bezpowrotną”. Jak poinformowano, wóz aktualnie znajduje się w hali remontowej, gdzie zostanie poddany oględzinom, weryfikacji i ocenie skutków zdarzenia. Prawdopodobnie zostanie wyremontowany i przywrócony do służby.

Przeczytaj: Ukraińcy szkolą się w Polsce z obsługi Leopardów [+FOTO/VIDEO]

Przypomnijmy, że Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.

Twitter / defence24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply