Polski rząd przekazał Ukrainie ostatnie 10 z 14 czołgów Leopard 2A4 i zakończył szkolenie ukraińskich czołgistów – poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak poinformował w czwartek wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, polski rząd przekazał Ukrainie ostatnie 10 z 14 czołgów Leopard 2A4 i zakończył szkolenie ukraińskich czołgistów.

„Przekazaliśmy Ukrainie jeszcze 10 czołgów Leopard 2A4, zakończono również proces szkolenia ukraińskich czołgistów na te wozy bojowe. Udało nam się skompletować cały batalion Leopardów 2A4 w ramach międzynarodowej koalicji, aby wspierać Ukrainę” – powiedział Błaszczak na odprawie.

Minister obrony narodowej podkreślił też, że ukraińscy wojskowi, którzy szkolą się na poligonie w Świętoszowie na czołgach Leopard 2, zakończyli już szkolenie.

„To są żołnierze, którzy mają już doświadczenie, służą w siłach pancernych, ale oczywiście używali sprzętu poradzieckiego. Miałem okazję z nimi rozmawiać, to żołnierze, którzy walczą od lat. Ukraińska armia w 2014 roku, po ataku Rosji na Ukrainę. To są bardzo zmotywowani żołnierze, którzy przybyli do Polski niemal z linii frontu, wojskowi, którzy w krótkim czasie nabyli odpowiednie umiejętności” – powiedział Błaszczak.

W środę minister obrony Niemiec, Boris Pistorius poinformował, że do końca marca br. na Ukrainę zostaną dostarczone czołgi Leopard 2A6, które wcześniej Berlin obiecał Ukraińcom. „Mogę powiedzieć, że właśnie się dowiedziałem, że 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy portugalskie czołgi mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu” – powiedział Pistorius na marginesie spotkania ministrów obrony krajów członkowskich UE w Szwecji.

Niemiecki minister dodał, że czołgi te dotrą na Ukrainę razem z wyszkolonymi, ukraińskimi załogami. Następnie będą mogły trafić na front.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu portugalski resort obrony oświadczył, że Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

Przypomnijmy, że we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że jeszcze w tym tygodniu Polska dostarczy na Ukrainę 10 Leopardów 2A4. Dodał, że w naszym kraju powstanie też hub serwisowy dla czołgów przekazanych Ukrainie. Ich serwisem i remontem zajmą się – według deklaracji ministra – Zakłady Bumar-Łabędy, które wielokrotnie miały problem z dostarczaniem sprzętu dla Wojska Polskiego. Dodajmy, że pierwsze 4 Leopardy z Polski dostarczono Ukrainie 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Czytaj także: Niemcy proszą Szwajcarię o sprzedaż Leopardów 2

Kresy.pl/TVPInfo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply