Do Polski może zbliżać się druga fala imigracji zarobkowej

Według danych GUS rośnie liczba Białorusinów przekraczających granicę z Polską, co może oznaczać drugą falę imigracji zarobkowej.

Z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że od maja do października tego roku Białorusini przekroczyli polską granicę 2,2 mln razy. Oznacza to wzrost o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Najwięcej z tych odwiedzin przypadło na szczyt prac sezonowych.

Białorusini, podobnie jak Ukraińcy, mogą przyjeżdżać do Polski w ramach uproszczonej procedury zatrudniania. I jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz chętniej są rekrutowani. W pierwszym półroczu tego roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Białorusinom może nie była tak imponująca jak w przypadku Ukraińców – 24 tys., ale potroiła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zakładam, że wzrostowy trend się utrzyma – powiedział Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

CZYTAJ TAKŻE: Imigracja zarobkowa z Ukrainy zamraża płace Polaków i psuje polską gospodarkę – twierdzi ekspert

Według Inglota pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają Ukraińców, jednak rosnąca konkurencja między firmami, może zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania Białorusinów.

Według „Barometru Imigracji Zarobkowej” Personnel Service, obecnie jedynie 4 proc. pracodawców zatrudnia obecnie obywateli Białorusi. Znajdują oni najczęściej zatrudnienie w dużych firmach z branży usługowej.

W perspektywie najbliższych kilku lat nie ma raczej możliwości, żeby obywatele jakiekolwiek innego kraju niż Ukraina zaczęli dominować na polskim rynku pracy. Można jednak zakładać, że udział m.in. Białorusinów będzie rósł. Będzie miała na to wpływ rosnąca konkurencja między firmami w zakresie pozyskiwania pracowników z Ukrainy, połączona z pogłębiającymi się deficytami kadrowymi – twierdzi Krzysztof Inglot.

Pod koniec lipca Polskie Radio podało że jeszcze w 2013 r. celem imigracji zarobkowej 53 proc. Białorusinów była Rosja, 8 proc. Polska. Teraz jednak wyniki niemal się wyrównały. Do Rosji za pracą wyjeżdża 27 proc., a do Polski 22 proc.

Kresy.pl / gazeta.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply