Andrzej Papierz przejmie od Jana Dziedziczaka kompetencje związane z kontaktami z Polakami za granicą.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o nominowaniu na nowego podsekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Andrzeja Papierza, dotychczasowego konsula generalnego RP w Stambule. – podała we wtorek PAP. Papierz przejmie część obowiązków wiceministra Jana Dziedziczaka, który został odwołany. Będzie odpowiadał m.in. za kontakty z Polakami za granicą.

Według życiorysu Papierza na stronie internetowej MSZ, urodził się on w 1966 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Podczas studiów, podobnie jak obecny szef resortu Jacek Czaputowicz, działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a także w podziemnej Solidarności. Brał udział z zakładaniu Ligi Republikańskiej, należał także do ruchu Wolność i Pokój.

W 1990 roku zaczął pracować jako dziennikarz, a w latach 1991-1993 przeniósł się do Urzędu Ochrony Państwa, gdzie jako analityk zajmował się tematyką sytuacji politycznej na Wschodzie. W latach 1993-1998 roku ponownie zajął się dziennikarstwem, wyjeżdżając m.in. kilkakrotnie na Kaukaz jako dziennikarz wojenny. Następnie był zastępcą dyrektora, a potem dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 2001 związany z MSZ. Przez pięć lat kierował Instytutem Polskim w Sofii. Od 2006 pracował na różnych stanowiskach w dyplomacji – m.in. w Bułgarii, Afganistanie, Kazachstanie i Kirgistanie. Ostatnio pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Stambule.

Jak pisze PAP, formalnie Papierz zajmie stanowisko, które do grudnia ubiegłego roku zajmowała obecna ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka. Będzie zajmował się także sprawami polonijnymi, które należały do kompetencji Dziedziczaka. Pozostałe kompetencje odwołanego wiceministra – kontakty z parlamentem i dyplomacja publiczna – zostaną rozdzielone pomiędzy obecnych wiceministrów w najbliższym czasie. Tym samym stanowisko sekretarza stanu zajmowane przez Dziedziczaka zostanie zlikwidowane. Oznacza to, że obecnie w MSZ będzie czterech podsekretarzy stanu – Bartosz Cichocki (odpowiedzialny m.in. za sprawy wschodnie), Marek Magierowski (m.in. sprawy amerykańskie), Piotr Wawrzyk oraz Andrzej Papierz. Oprócz nich w MSZ pracuje także sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceminister Dziedziczak przyznaje, że depolonizacja Kresów to część pomysłu rządu PiS na migrację

Kresy.pl / PAP / msz.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Zamiany bez znaczenia ,ten tez pewnie rusofob i miłosnik Banderolandu.Jeden fakt przyjemny że ten pizd.ś odchodzi.Ale on sobie mosci od pewnego czasu w żydowskim “towarzystwie”.siedzi na tych spotkaniach gdzieś na rogu stołu i się czerwieni.