Rząd PiS dąży do znacznego rozszerzenia liczby zawodów w których będzie można bez większych formalności zatrudniać cudzoziemców z całego świata.

Do tej pory ułatwienia, w postaci zatrudniania na 6 miesięcy na podstawie prostego oświadczenia o woli zatrudnienia cudzoziemca, dotyczyły tylko obywateli Armenii, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Ukrainy i Rosji. Jednak pod naciskiem organizacji pracodawców, które od dawna mówią o konieczności ściągnięcia milionów imigrantów, rząd PiS zapowiada w ściąganiu imigrantów zarobkowych także z innych państw.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zamierza wprowadzić ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z całego świata w dwudziestu branżach i około 120 zawodach. „Mówimy tu o pracach z sektora branży technicznej, wszystkie zawody budowlane, kierowcy oraz zawody medyczne, w tym pielęgniarki” – portal Mediów Narodowych cytuje wiceszefa resortu Stanisława Szweda. Wiceminister zapowiedział już, że rząd zamierza wydłużyć okres w którym można zatrudniać obcokrajowców na podstawie oświadczenia z sześciu do dziewięciu miesięcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wiceminister Szwed zaznaczył jednak, że od obcokrajowców należy wymagać znajomości języka polskiego, a w przypadku chętnych do pracy w zawodzie pielęgniarki także nostryfikacji dyplomu. Stanowisko takie już wywołało krytykę przedstawiciela organizacji Pracodawcy RP, Grzegorza Tokarskiego. Uznał on, że znajomość języka polskiego nie powinna być warunkiem dla ściągnięcia imigranta do Polski.

 

Według oficjalnych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, najczęściej w Polsce chcą się osiedlać obywatele Ukrainy (obecnie ponad 158 tys.). Według danych z 2018 roku, do tej pory najczęściej o zezwolenia na pobyt ubiegali się obywatele Białorusi (17 tys.), Indii (8 tys.), Wietnamu (12,4 tys.) oraz Chin (9,2 tys.). Obecnie mamy już także łącznie 1,4 tys. pozwoleń na pobyt w Polsce dla Pakistańczyków, zaś w ostatnich latach wydano ok. 2 tys. takich pozwoleń dla obywateli Bangladeszu (obecnie jest ich w Polsce ponad tysiąc). Tym samym liczba imigrantów z państw trzeciego świata przyjętych za rządów PiS znacznie przerosła liczbę imigrantów jakich Polska miała przyjąć w ramach planu tak zwanej „relokacji” opracowanego przez Komisję Europejską.

Liczba cudzoziemców przebywających i pracujących w Polsce na podstawie oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemca sięgnęła prawie dwóch milionów.

medianarodowe.com/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz