Wiceminister sprawiedliwości Patryk jaki, który był głównym autorem i promotorem nowelizacji ustawy o IPN, ocenił w telewizyjnym wywiadzie publicystę Jana Tomasza Grossa.

W czasie rozmowy w programie TVP INFO wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił o przesłankach jakie stały za uchwaleniem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadziła karalność używania sformułowania o „polskich obozach zagłady”, obciążania narodu polskiego współodpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej, czy gloryfikację OUN-UPA bądź zaprzeczanie ich zbrodniczym działaniom.

„Tak naprawdę w tej sprawie chodzi o kluczowe, czy my, jako naród, chcemy być postrzegani za granicą jako naród odpowiedzialny za Holocaust czy jako naród ludzi odważnych, odpowiedzialnych za rozwiązanie zagadki enigmy, zwycięzców w Bitwie o Anglię i pod Monte Cassino” – mówił Jaki. Tymczasem,  według niego „elity III RP pozwalały na pedagogikę wstydu […] III RP uczyła młode pokolenia Polaków, że jak coś ma się kojarzyć z Polską, to najlepiej by ambasadorem tych skojarzeń z Polską był Jan Tomasz Gross”.

O pochodzącym z Polski żydowskim publicyście historycznym, Jaki wypowiadał się w bardzo krytycznych słowach – „To nieprawdopodobne, jak ten człowiek ciągle kłamie. Jak on chciał wytłumaczyć to, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców? Tłumaczył, że jego teoria polega na tym, że większość Polaków nic nie robiło podczas publicznych egzekucji Żydów”. Krytykował też tych, którzy popularyzowali tezy Grossa – „Najgorsze jest to, że mamy w Polsce ośrodki promujące Grossa. Jak mamy być silnym państwem, skoro sami wynosimy na zewnątrz najgorszy obraz naszego państwa, w dodatku nieprawdziwy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jaki uznał, że  gdyby nie nowe przepisy ustawy o IPN „to za 20-30 nasze wnuki słyszałyby na świecie, że są odpowiedzialni za Holocaust” bowiem sformułowanie o „polskich obozach” – „spowszechniało na tyle, że użył go prezydent USA czy szef FBI”.

Jan Tomasz Gross znany jest z oskarżania narodu polskiego o współsprawstwo ludobójstwa Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

wpolityce.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. donald
    donald :

    Jestem bardzo wdzieczny panu Czarneckiemu za nazwanie prawdy po Imieniu. Partie PO i Nowoczesna maja olbrzymia zdolnosc szmalcownico-kolaboracyjno-donosicielska. Partie te wybraly sobie pania Roze na swojego ambasadora. Szmalcownictwo to sprzedaz drugiego czlowieka za pieniadze lub wymuszanie na nim pieniedzy straszac jego ze sie na niego doniesie. Szmalcownictwo to donosicielstwo-Pani Roza calkowicie spelnia ta definicje a nawet wiecej . Jest donosicielka ale takze osoba ktora mowiac w neimieckiej telewizji o tym ze Polska idzie w strone dyktatury takze ten kraj oczernia. Czyli pani Roza jest nie tylko donosi ale takze oczernia wiec wykracza w tym wzgledzie poza szmalcownictwo. Szmalcownik liczy na zysk za donosicielstwo ktorego stawka jest zycie lub jakosc zycia drugiego czlowieka ( bo przeciez niemcy nie zabijali wszystkich zlapanych od razu, czesc wysylali do obozow).

    Szmalcownik zarabial pieniedza na donoscicielstwie i obnizeniu poziomu zycia lub zakonczeniu zycia osoby na ktora donosil. Pani Roza atakujac Polske, stawiajac garsc srebnikow ponad dobro Polakow w tym wzgledzie tez spelnia definicje szmalcownika.

    Szmalcownik dzialal na rzec Sowietow w czasie wojny ( najczesciej obywatel Polski pochodzenia Zydowskiego) lub na rzecz Niemcow. Parlament europejski jest kontrolowany przez Niemcow. Guy Verhovstadt ktory pochodzi z Belgii ktora jako panstwo i Jako narod przyczynila sie bardzo do holoaustu dziala na korzysc panstwa Niemieckiego. Guy Verhovstadt ktory nazwal marsz niepodleglosci marszem 60 tysiecy nazistow ( a wiemy ze wsrod maszerujach byli nieliczni juz polscy wiezniowie obozow, dzieci i wnuki wiezniow obozych koncentracyjnych) popiera pania Roze. Prosze bardzo zwolennikow pani Rozy o udowodnienie ze pani Roza nie jest czystej krwi szmalcowniczka ktora donosicielstwem na Narod Polski i jego oczernianien nie probuje sie dorobic i zyskac kariere korzystaja z lask Parlamentu europejskiego dyrygowanego przez wspolczesne Niemcy poprzez swoja dzialalnosc probujac obnizyc jakosc zycia narodu polskiego i obnizajac skutecznosc panstwa Polskiego.