W Przemyślu odbył się Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

W sobotę w Przemyślu po raz czwarty odbył się Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, który ponownie organizowany był przez Okręg Podkarpacki Młodzieży Wszechpolskiej.

Wszechpolacy od trzech lat organizują marsz przy okazji rocznicy „krwawej niedzieli” czyli nasilenia prowadzonego przez UPA ludobójstwa Polaków na Wołyniu w lipcu 1943 r. W tym roku obchody upamiętniające ofiary banderowców rozpoczęły się w sobotę o godz. 18 od Mszy Świętej w kościele przy ul. Karmelickiej. Następnie prawie 200 osób udało się w ramach zorganizowanej kolumny na Cmentarz Wojskowy gdzie znajduje się pomnik poświęcony ofiarom kresowego ludobójstwa.

Wszechpolacy podkreśli, że na marszu nie pojawił się żaden przedstawiciel administracji centralnej czy samorządowej, ani żaden z lokalnych polityków czy posłów. Oskarżyli też władze miejskie o to, że uniemożliwiły uczestnikom przemaszerowanie zwyczajową trasą przez centrum Przemyśla, zamiast tego skierowali ich w boczne uliczki. Wśród uczestników marszu dominowali młodzi ludzie – działacze MW i kibice Czuwaj Przemyśl.

Pod pomnikiem pomordowanych odmówiono modlitwę. Przemówienie wygłosił prezes Okręgu Podkarpackiego MW Marcin Kowalski. Nie zabrakło w nim krytyki pod adresem rządu PiS za uległość wobec Ukrainy na polu polityki historycznej. Kowalski zaznaczył, że o ile prezydent Ukrainy składał kwiaty pod pomnikiem ku czci zabitych w Sahryniu Ukraińców o tyle prezydent Duda musiał uczcić pomordowanych mieszkańców zniszczonej przez UPA wołyńskiej wsi, składając wieniec wprost na polu. Kowalski wskazał tym samym na brak symetrii na tej płaszczyźnie. Ocenił również, że działania prezydenta Ukrainy miały niewielki związek z historyczną prawdą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Lider podkarpackich wszechpolaków podkreślał, że to jego organizacja jako pierwsza zaczęła przypominać w Przemyślu o kresowym ludobójstwie, podczas gdy miejskie obchody rocznicy „krwawej niedzieli” odbyły się po raz pierwszy dopiero w tym roku.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  Duda Prezydent RPpołożył kwiaty na przydrożnej trawie symbolizującej faktyczne miejsce mieszkańców polskiej wsi bestialsko wyrżniętych przez „przyjacielskich”(optyka polskojęzycznego rządu ,też IPN)ukraińskich bestialskich banderowców,spod czerwono-czarnej szmaty,z szeregów ludobójczego oun-upa.Polskiej martylorogii stało się więc za dość,nawet gnida Wjatrowycz winien być zadowolony,gdyż symetria jest dla niego właściwa.W tym samym bowiem czasie banderowski wypasiony na korupcji prezydencki wieprz upadliny składał w Sahryniu prowokacyjne wieńce na eleganckim pomniku.Polacy,polscy patrioci,qrwa gdzie my jesteśmy?Chciałbym dać wyraz sympatii i pogratulować młodym patriotycznym Polakom z Przemyśla biorących udział w Marszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej,tym patriotycznym Wszechpolakom narażających się „patriotom inaczej”,z centralnej ,czy lokalnej niby polskiejtchórzliwej i zdradliwej administracji-oposłach i senatorach z rodziny osłów nie wspomnę.Dla tych „patriotów inaczej” kasa jest najważniejsza!-reklamowo oświadczmy to światu.Jest to haniebna cecha polskojęzycznych politycznych urzędasów,którym godność i honor Polski tylko zwisa.

  • lp
   lp :

   @zefir Twoje oburzenie jest święte, ale dopóki rządzą u-wole, ni ma szans na zmianę postępowania. Moim zdaniem, pewien element równowagi może wprowadzić jedynie partia polityczna zorientowana na etos Kresów i na prawdziwy a nie malowany patriotyzm. Na większość sejmową nie ma szans, ale na bycie języczkiem u wagi – jak najbardziej.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.