Polska Straż Graniczna zatrzymała na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej obywatela Białorusi od 10 lat poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.

Jak podał portal Hrodna Life, 17 lutego br. 40-letni Białorusin próbował wjechać do Polski przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy. Kontrola graniczna wykazała, że ​​mężczyzna był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Od 2011 roku figuruje w europejskich bazach osób poszukiwanych za przestępstwa popełnione w latach 2009-2010.

Obywatel Białorusi był poszukiwany przez niemieckie organy ścigania za rozboje z użyciem broni palnej i kradzieże. Przypisuje mu się udział w pięciu napadach na banki w Niemczech. Zgodnie z niemieckim prawem grozi mu do 15 lat więzienia.

40-latek po przeprowadzeniu odpowiednich działań został przekazany policji w Sokółce. Dalsze działania w tej sprawie będzie podejmować prokuratura w Białymstoku.

Zatrzymany musi zostać przekazany do państwa, w którym jest poszukiwany, w ciągu 90 dni od zatrzymania lub w ciągu 10 dni, jeśli sam wyrazi zgodę na ekstradycję.

Jak podawaliśmy, w 2020 r. funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE 18 mln podróżnych, w tym na odcinku granicy z Białorusią – 3 mln. Na granicy zewnętrznej zatrzymano 2 238 obywateli państw trzecich, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć polską granicę, w tym 2002 osoby zatrzymano na przejściach granicznych.

Kresy.pl / hrodna.life

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply