Podczas roboczej sesji poświęconej wolności mediów na corocznej konferencji OBWE Human Dimension Implementation Meeting 2018, która odbywa się w Warszawie, chciało wystąpić dwóch przedstawicieli Rosji z anektowanego Krymu. Ich wystąpienie zablokowała delegacja ukraińska. – podaje agencja Ukrinform.

Do wydarzenia doszło na wtorkowej roboczej sesji HDIM 2018. Głos chcieli zabrać przedstawiciel krymskiego parlamentu oraz reprezentant kompanii radiotelewizyjnej Tatarów krymskich „Millet”. Sprzeciwił się temu członek oficjalnej ukraińskiej delegacji Andrij Czesnokow . Jak podaje Ukrinform, wykorzystując prawo do zwracania uwagi na naruszenie ustalonych zasad, Czesnokow oświadczył o niedopuszczalności udzielenia im głosu, ponieważ reprezentują „nieistniejące organizacje”, bowiem w świetle prawa międzynarodowego Krym jest częścią Ukrainy. Jego zdaniem wystąpienie krymskich delegatów byłoby naruszeniem zasad OBWE.

Pomimo protestów rosyjskiej delegacji moderator sesji zgodziła się z argumentami Czesnokowa i nie dopuściła delegatów z Krymu do głosu. Stanowisko Ukrainy uzyskało wsparcie oficjalnych delegacji USA, Kanady i Unii Europejskiej, które podkreśliły, że Krym jest częścią Ukrainy a występowanie delegatów z Krymu w składzie rosyjskiej delegacji stanowi prowokację. Przedstawicielka Kanady uznała nawet, że jeśli krymscy delegaci nie wykonają decyzji moderatora i będą kontynuować wystąpienie, należy ich wyprowadzić z sali.

Przypomnijmy, że 10. września podczas ceremonii otwarcia Human Dimension Implementation Meeting 2018 w Warszawie za plecami oficjalnych delegacji pojawili się ludzie ubrani w białe koszulki z napisem #SaveOlegSentsov. W ten sposób domagano się od Rosji uwolnienia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który odbywa karę więzienia w rosyjskiej kolonii karnej. Protest aktywistów przeciwko uwięzieniu Sencowa był milczący.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W corocznym spotkaniu OBWE uczestniczy około 1,5 tys. przedstawicieli rządów, organizacji społecznych i mediów z obszaru OBWE i krajów partnerskich. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu zobowiązań podjętych przez rządy państw członkowskich w zakresie poszanowania praw człowieka i wolności obywatelskich.

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Ten członek ukraińskiej delegacji Andrij Czesnakow reprezentuje rasistów i faszystów.Powołuje się on na prawo międzynarodowe,które w przypadku Kosowa-analogia do Krymu uznało,że jej niepodległość prawu międzynarodowemu jest posłuszna.Sprzeciwianie się zabraniu głosu przez przedstawiciela krymskiego parlamentu to hunty ukraińskiej słabość,o dziwo nie tylko,takie demokracje jak w USA,Kanadzie,UE,też swą antydemokracją podpadły.