Unia Europejska rozpoczęła prace nad kolejnym, siódmym pakietem sankcji, w ramach których w szczególności może zostać wprowadzone embargo na import złota z Rosji, a także... zniesienie blokady Kaliningradu.

Rosja jest drugim co do wielkości krajem wydobywającym złoto na świecie, a jej eksport złota oszacowano na 15,5 miliarda dolarów w 2021 roku. Na początku tego tygodnia kraje G7 ogłosiły swoje plany dotyczące zakazu importu złota z Rosji.

Nowy pakiet obejmie również poprawki do wcześniej zatwierdzonych środków, które mogą obejmować zmiany w przepisach dotyczących tranzytu towarów objętych sankcjami do Kaliningradu. UE może próbować rozładować impas kaliningradzki za pomocą uproszczonych zasad, informuje Bloomberg.

USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Putin przygotowywał się do inwazji na Ukrainę i podjął decyzję o zaatakowaniu jej co najmniej na rok przed inwazją - oświadczył w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji CBS. Dodał, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ostrzegł, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas. "Myślę, że decyzja o rozpoczęciu tej wojny została podjęta rok przed jej rozpoczęciem, a może wcześniej, ponieważ był (Putin) do niej przygotowany. A więc będzie mógł kontynuować wojnę naprawdę długo" - powiedział, cytowany przez portal telewizji CBS.

Kanclerz Niemiec zaprzeczył zarzutom, że Rosja nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje około 2 mld dolarów miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych. "(Putin) nie może niczego kupić z pieniędzy, które dostaje od nas, bowiem import nowoczesnych technologii jest objęty sankcjami. To wywołuje dużą irytację u rosyjskiego przywódcy" - stwierdził Scholz.

Twierdzenia prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, jakoby rząd Szwecji zgodził się wydać 73 osoby podejrzewane o terroryzm, są nieprawdziwe - twierdzą szwedzkie media. „Turcja wydaje się zachowywać, jakby chciała sprawdzić, czy można jeszcze ‘docisnąć’ Sztokholm".

Jak pisaliśmy, w czwartek turecki prezydent, Recep Erdogan powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO, bo inaczej ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. Zaznaczył, że oba kraje nordyckie muszą jak najszybciej zakończyć zmiany legislacyjne dotyczące terrorystów, czyli najpewniej osób powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu. Oświadczył również, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób, które określił jako terrorystów, chociaż protokół ustaleń nie zawiera żadnych wyraźnych obietnic ekstradycji. Stwierdził jedynie, że kraje zajmą się prośbami Turcji.

Współpracująca z Rosjanami administracja obwodu chersońskiego będzie wypłacać emerytury w rosyjskiej walucie.

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że w czwartek funkcjonowanie wznowił Fundusz Emerytalny obwodu chersońskiego. Regionten już od pierwszego okresu inwazji rosyjskiej na Ukrainę znajduje się pod kontrolą Moskwy.

Jeszcze w środę wiceszefowa regionalnych struktur współpracujących z Rosjanami Jakaterina Gubariowa ogłosiła, że podlegający jej chersoński Fundusz Emerytalny przeliczy świadczenia emerytalne regionu na ruble opierając się na danych zgromadzonych w czasie dotychczasowego funkcjonowania w ramach struktur państwa ukraińskiego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 260 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
35%