Liczba palaczy tradycyjnych papierosów utrzymuje się na podobnym poziomie, lecz widać tendencję spadkową. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań CBOS – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa powołując się na wyniki sondażu CBOS.

Badanie wykazało, że obecnie do regularnego palenia papierosów przyznaje się 21 proc. dorosłych Polaków. Ponadto 5 proc. pali okazjonalnie. 48 proc. to osoby, które nigdy nie paliły a 26 proc. to osoby, które rzuciły palenie. Według PAP odsetek palących jest najniższy w historii badań CBOS.

Mężczyźni palą znacznie częściej niż kobiety, lecz w ostatnich latach odsetek palących spadł najwięcej właśnie w przypadku panów. Obecnie do palenia przyznaje się 31 proc. mężczyzn, w tym 26 proc. regularnie. To o 9 pkt. proc. mniej niż przed 7 laty. Pali co piąta kobieta, w tym co szósta regularnie.

Największy odsetek palaczy jest wśród osób w wieku 45-64 lata, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (34 proc.) i zasadniczym zawodowym (33 proc.), wśród bezrobotnych (45 proc.) i robotników niewykwalifikowanych (49 proc.), a także, co ciekawe, wśród osób słabo zaangażowanych w życie religijne.

Palenie jest najmniej popularne w grupie wiekowej 18-24 lata, wśród osób o wykształceniu wyższym (17 proc.) oraz wśród kadry kierowniczej i specjalistów (15 proc.). Mało palą osoby regularnie uczestniczące w praktykach religijnych.

Jedynie 2 proc. ankietowanych pali papierosy elektroniczne, 1 proc. – okazjonalnie. Sondaż sugeruje, iż papierosy elektroniczne są raczej uzupełnieniem dla wyrobów tytoniowych a nie ich alternatywą.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-11. lipca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Ankietowano reprezentatywną próbę losową 1077 dorosłych Polaków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd chce podwyższyć akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz