Liczba palaczy tradycyjnych papierosów utrzymuje się na podobnym poziomie, lecz widać tendencję spadkową. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań CBOS – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa powołując się na wyniki sondażu CBOS.

Badanie wykazało, że obecnie do regularnego palenia papierosów przyznaje się 21 proc. dorosłych Polaków. Ponadto 5 proc. pali okazjonalnie. 48 proc. to osoby, które nigdy nie paliły a 26 proc. to osoby, które rzuciły palenie. Według PAP odsetek palących jest najniższy w historii badań CBOS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mężczyźni palą znacznie częściej niż kobiety, lecz w ostatnich latach odsetek palących spadł najwięcej właśnie w przypadku panów. Obecnie do palenia przyznaje się 31 proc. mężczyzn, w tym 26 proc. regularnie. To o 9 pkt. proc. mniej niż przed 7 laty. Pali co piąta kobieta, w tym co szósta regularnie.

Największy odsetek palaczy jest wśród osób w wieku 45-64 lata, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (34 proc.) i zasadniczym zawodowym (33 proc.), wśród bezrobotnych (45 proc.) i robotników niewykwalifikowanych (49 proc.), a także, co ciekawe, wśród osób słabo zaangażowanych w życie religijne.

Palenie jest najmniej popularne w grupie wiekowej 18-24 lata, wśród osób o wykształceniu wyższym (17 proc.) oraz wśród kadry kierowniczej i specjalistów (15 proc.). Mało palą osoby regularnie uczestniczące w praktykach religijnych.

Jedynie 2 proc. ankietowanych pali papierosy elektroniczne, 1 proc. – okazjonalnie. Sondaż sugeruje, iż papierosy elektroniczne są raczej uzupełnieniem dla wyrobów tytoniowych a nie ich alternatywą.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-11. lipca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Ankietowano reprezentatywną próbę losową 1077 dorosłych Polaków.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd chce podwyższyć akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz