PZPN oskarżony o antysemityzm po meczu z Izraelem

Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała w poniedziałek na Stadionie Narodowym w Warszawie reprezentację Izraela 4:0. Gole strzelili Krzysztof Piątek, Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Damian Kądzior. Podopieczni Jerzego Brzęczka wreszcie pokazali miłą dla oka grę i umocnili się na pierwszym miejscu w grupie G eliminacji do mistrzostw Europy. Polacy mają komplet zwycięstw i nie stracili jeszcze bramki. Radość z okazałego zwycięstwa została jednak odczytana przez lewicowy tygodnik „Polityka” jako przejaw antysemityzmu.

Redaktorom „Polityki” nie spodobało się nazwanie „pogromem” zwycięstwa Polaków nad Izraelczykami przez oficjalny profil PZPN na Facebooku „Łączy nas piłka”. GOOOOOOOL! To już jest pogrom! Prowadzimy z Izraelem 4:0! – wpis o takiej treści pojawił się na tym profilu tuż po bramce Damiana Kądziora. Według „Polityki” był to „antysemicki wpis”.

Tygodnik przypomniał we wtorek na swojej stronie internetowej, że pogromami nazywano krwawe wystąpienia w Rosji przeciw ludności żydowskiej w latach 1880-81, a później także inne takie wydarzenia w innych miejscach. Przypomniano o pogromach w Jedwabnem i w Kielcach. Lewicowi redaktorzy najwyraźniej nie przyjęli do wiadomości, że w języku polskim termin oznacza też zadanie komuś całkowitej klęski, także w sporcie. Tak też tłumaczył się rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Proszę nie doszukiwać się tu żadnych kontekstów. W meczach często używa się słowa „pogrom”. Jeśli mielibyśmy takie podejście, to nie moglibyśmy używać w relacjach z meczów słowa „spalony”. Może to słowo było niezręczne, bo niepotrzebnie budzi – jak widać – takie emocje. – cytuje Kwiatkowskiego „Polityka”.

Związek postanowił jednak ulec i zmienił „antysemicki” wpis. Obecnie brzmi on „GOOOOOOOL! To już jest to! Prowadzimy z Izraelem 4:0!”. Poprzednia wersja jest jednak widoczna w historii edycji.

„Polityce” nie spodobały się też komentarze niektórych internautów pod wpisem „Łączy nas piłka”. „Normalnie holokaust”, „To już jest pogrom LOL”, „No i rozstrzelali ich”, „Pogrom adekwatnie do kraju” – cytuje je tygodnik, również nazywając antysemickimi. Rzecznik PZPN obiecał, że poleci przyjrzeć się tej prawie. Kwiatkowski tłumaczył, że za prowadzenie fanpage PZPN odpowiadają młodzi, 20-letni ludzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

Kresy.pl / polityka.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz