Polski Produkt Krajowy Brutto w I kwartale bieżącego roku spadł o 0,5 procenta w porównaniu do poprzedniego kwartału – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

W efekcie wprowadzonych w marcu br. ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej polska gospodarka stanęła na skraju recesji – wynika z szacunkowych danych opublikowanych dzisiaj przez GUS. Mimo iż obostrzenia w I kwartale obowiązywały praktycznie tylko w ostatnich dwóch tygodniach tego okresu, polskie PKB wyrównane sezonowo za styczeń-marzec br. zmniejszyło się o pół procenta w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku.

Jesteśmy wciąż na plusie porównując dane rok do roku. W ujęciu wyrównanym sezonowo polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,6 proc., a w ujęciu niewyrównanym sezonowo o 1,9 proc. To zasługa dobrych wyników w II i III kwartale ubiegłego roku.

Nie spełniły się jednak oczekiwania analityków, którzy zakładali, że dynamika polskiego PKB spadnie aż do -1,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i do 1,3 proc. rok do roku – tyle wynosił rynkowy konsensus.

Jak podaje Bankier.pl, ze spadkiem 0,5 proc. nie wyróżniamy się na tle państw naszego regionu. Gorzej od naszej radzą sobie gospodarki Czech (-3,6 proc.) i Słowacja (-5,4 proc.), ale lepiej jest na Węgrzech (-0,4 proc.) i w Rumunii (+1,2 proc.). Większe spadki zaliczyły natomiast kraje strefy euro, np. Włochy (-4,7 proc.), Hiszpania (-5,2 proc.), Francja (-5,8 proc.) czy Niemcy (-2,2 proc.). Na tym tle wyróżnia się Szwecja, która zasłynęła liberalnym podejściem do zwalczania epidemii koronawirusa (jedynie -0,3 proc. PKB).

Według portalu Forsal.pl ekonomiści spodziewają się, że w pełni poznamy gospodarcze skutki pandemii w II kwartale br. Według Rafała Beneckiego z ING Banku Śląskiego spadek PKB w tym okresie może sięgnąć około 9 proc. W całym 2020 roku polskie PKB według tego analityka może zmniejszyć się o 4,5 proc. rok do roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański bank prognozuje głęboką recesję w Polsce z powodu epidemii koronawirusa

Kresy.pl / bankier.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz