Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby samodzielną większość w Sejmie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla strony internetowej tygodnika Do Rzeczy.

Zgodnie z wynikami sondażu partia rządząca może liczyć na poparcie 41,1 proc. wyborców. To o 1,4 pkt. procentowe więcej niż w poprzednim badaniu wykonanym na początku miesiąca. Dałoby to partii Jarosława Kaczyńskiego 232 mandaty w Sejmie i samodzielne rządy.

Chęć głosowania na Platformę Obywatelską zadeklarowało 26,2 proc. ankietowanych, co stanowi spadek o 2 pkt. procentowe. Partia Grzegorza Schetyny uzyskałaby w ten sposób 145 posłów – o 7 więcej niż obecnie. Na trzecim miejscu w sondażu z poparciem 9,2 proc. uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia, co dałoby jej 39 mandatów. Nowe na scenie politycznej ugrupowanie zyskało w stosunku do poprzedniego badania 0,6 pkt. proc.

Do Sejmu weszłoby również Kukiz’15 z 7,6 proc. głosów (+0,2 pkt. proc.). Ugrupowanie Pawła Kukiza straciłoby aż 16 z 42 mandatów , które zdobyło w wyborach w 2015 roku. Ostatnią partią, która przekroczyłaby próg wyborczy było PSL (5,6 proc., spadek o 0,3 pkt. proc.). Ludowcy mogliby liczyć na 17 miejsc w Sejmie.

Poniżej progu wyborczego w sondażu Estymatora znalazły się SLD (3,9 proc.), KORWiN (1,4 proc.), Razem (1,4 proc.), Ruch Narodowy (1,2 proc.), Nowoczesna (0,7 proc.) i Teraz (0,1 proc).

Jak podaje dorzeczy.pl, sondaż przeprowadzono w dniach 20-21 lutego 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1013 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Powyższe wyniki nie uwzględniają osób, które nie potrafiły wskazać, na kogo będą głosować.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: IBRiS: Zjednoczona Opozycja wygrywa z PiS [SONDAŻ]

Kresy.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz