Według szefa sejmowego zespołu ds. reparacji posła Arkadiusza Mularczyka (PiS) doprowadzenie do uzyskania przez Polskę zadośćuczynienia od Niemiec za straty wojenne będzie procesem rozłożonym z czasie.

Mularczyk wypowiadając się w poniedziałek dla TVP Info stwierdził, że dzięki obchodom 80. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę udało się przypomnieć światu o stratach, które Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. “Mieliśmy wielką ekspiację ze strony państwa niemieckiego” – zauważał szef sejmowego zespołu ds. reparacji. W kontekście reparacji Mularczyk nazwał niedzielne obchody “ważnym krokiem”.

“Dalszym krokiem powinno być budowanie presji na państwo niemieckie, że jeśli chce być uznawane za państwo praworządne, to musi ten temat z Polską, z Grecją czy innymi krajami uregulować” – mówił poseł PiS.

Doprowadzenie do wypłaty reparacji Mularczyk postrzega jako długotrwały proces. “Na pewno to nie będzie blitzkrieg, ale raczej proces rozłożony na zdobycie poparcia społecznego w Polsce i zagranicą dla polskich roszczeń. Też budowania takiego napięcia czy presji na państwo niemieckie, że powinno tę sprawę uregulować” – mówił Mularczyk TVP Info.

Przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej o sprawie reparacji przypomnieli m.in. prezydent Duda i premier Morawiecki. Andrzej Duda w rozmowie z gazetą “Bild” nazwał reparacje kwestią odpowiedzialności i moralności oraz zapowiedział, że polski parlament “wystawi rachunek” za straty z tytułu wojny. Również kilka dni przed 1. września Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami grupy medialnej Funke nazwał brak zadośćuczynienia za straty wojenne niesprawiedliwością. “Nie można tego tak zostawić” – mówił szef polskiego rządu.

Przypomnijmy, że w piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Kresy.pl / TVP Info / rp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Niemcy wypłaciły Izraelowi olbrzymie kwoty odszkodowań za Holokaust a Polsce nie. Duża część Żydów co została zamordowana przez Niemców to byli obywatele Polski a więc część tych pieniędzy powinna dostać Polska. Dlaczego Niemcy płacą za zamordowanych Żydów a nie płacą za zamordowanych Polaków, Białorusinów czy Cyganów-Romów? Przeprosiny nie wystarczą, nie moze być tak, że gangster napadł na dom, zamordował część jego mieszkańców, obrabował i spalił ten dom a potem tylko przeprosił i nie oddał zrabowanego i nie naprawił krzywdy, oprócz znanych powszechnie zniszczeń obrabowali też nasze banki. 5-y warunek pokuty “Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliżniemu”.