Aż dziesięciokrotnie może zostać podwyższona wysokość mandatu za śmiecenie w zapowiadanym przez ministerstwo klimatu i środowiska projekcie zaostrzającym odpowiedzialność za działania przeciwko środowisku.

Jak podała we wtorek Polska Agencja Prasowa, przedstawienie projektu zaostrzającego odpowiedzialność karną i wykroczeniową za zaśmiecanie i zatruwanie środowiska zapowiedział w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Projekt ma ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach.

Ozdoba zapowiedział, że ministerstwo chce podwyższyć karę za najpoważniejsze przewinienia z 12 do 25 lat pozbawienia wolności. Jako przykład takiego przestępstwa podano zrzut rakotwórczych substancji do jeziora, w którym kąpią się ludzie, bądź nielegalny przywóz do Polski najbardziej niebezpiecznych odpadów.

Z 500 złotych do 5 tysięcy złotych miałaby zostać podniesiona maksymalna wysokość mandatu za śmiecenie. Dotyczyłoby to przykładowo takich sytuacji jak wyrzucanie odpadów w lesie. Ministerstwo rozważa także wprowadzenie dodatkowej kary dla zaśmiecających środowisko w postaci sprzątania śmieci porzuconych przez innych.

Jak pisze DGP, zaśmiecający i zatruwający środowisko są obecnie traktowani przez wymiar sprawiedliwości i policję stosunkowo łagodnie. Najczęściej wymierzana kara za śmiecenie to mandat w wysokości 100 złotych. Za przestępstwa przeciw środowisku sądy najczęściej wymierzają wyroku w zawieszeniu.

Jednak według ekspertów, z którymi rozmawiał DGP, największym problemem jest „nieskuteczność w ściganiu trucicieli”. Może to sprawić, że zwiększenie kar niekoniecznie odniesie zamierzony skutek w postaci czystszego środowiska naturalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Klimatu: Nawet pięć tysięcy złotych kary za zaśmiecanie miejsc publicznych

Kresy.pl / businessinsider.com.pl / onet.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz