Według Polsatu News firma ukraińskiego biznesmena Tarasa B. zalega polskim sadownikom z płatnościami na kilkanaście milionów złotych. Pomimo tego, że wygrali sprawy w sądach, pieniędzy nie mogą odzyskać, ponieważ konta firmy Tarasa B. są puste a jego zakłady w Polsce już nie pracują.

Program “Interwencja” w Polsacie News poświęcił swój materiał sprawie polskich sadowników, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez ukraińskiego biznesmena Tarasa B. Jego firma ma w Polsce dwa zakłady przetwórstwa owoców – w Annopolu na Lubelszczyźnie oraz Dwikozach pod Sandomierzem – a także oddziały na Ukrainie i w Mołdawii.

Sadownicy, z którymi skontaktowała się “Interwencja”, twierdzą, że zostali przez Tarasa B. oszukani – jego firma początkowo płaciła za dostawy jabłek, lecz z czasem przelewy się skończyły. W sumie zalega ona sadownikom z płatnościami na łączną kwotę kilkunastu milionów złotych. W materiale jako poszkodowanych wymieniono Marcina Gazdę z Zakrzowa w woj. lubelskim, Waldemara Glenia i Miłosza Bisa.

Według portalu e-sadownictwo.pl w sumie poszkodowanych jest co najmniej 20 polskich firm i gospodarstw. “Interwencja” podaje, że zaległości Tarasa B. sięgają w sumie kilkunastu milionów złotych.

Niektórzy z poszkodowanych uzyskali korzystne dla siebie postanowienia sądowe, ale twierdzą, że pieniędzy nie odzyskali, ponieważ konta firmy Tarasa B. są puste. Jego zakłady w Annopolu i Dwikozach obecnie nie pracują. Kontakt z firmą jest utrudniony, ponieważ jej zarząd znajduje się za granicą.

W listopadzie br. prokuratura w Lublinie wszczęła śledztwo w tej sprawie. Na razie jest ono na etapie gromadzenia dowodów ewentualnego przestępstwa.

Przed dwoma laty firma Tarasa B. została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą 8,3 mln złotych za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Biznesmen odwołał się do sądu i sprawa jest wciąż w toku.

Ukraiński portal Zaxid.net zidentyfikował ukraińskiego biznesmena, o którym mowa, jako Tarasa Barszczowśkiego, właściciela spółki T.B.Fruit. W tym roku gazeta “NW” i spółka inwestycyjna Dragon Capital zaliczyły go do 100 najbogatszych Ukraińców. Jego majątek oszacowano na 165 mln dolarów.

Przypomnijmy, że nazwisko Tarasa Barszczowśkiego pojawiło się w polskich mediach w maju 2020 roku. Portal DoRzeczy.pl napisał wówczas, że ukraiński biznesmen otrzymał w polskim banku kredyt na budowę zakładu w Polsce, choć jego przeszłość budziła poważne zastrzeżenia. Według portalu, miał na Ukrainie długi, mające wynikać z unikania przez niego spłaty zaciągniętych kredytów. Był też podejrzewany o doprowadzenie do upadku ukraińskiego Delta Baku.

Kresy.pl / polsatnews.pl / zaxid.net / e-sadownictwo.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply