Grupa proukraińskich aktywistów, a także posłanka Lewicy, zakłócała złożenie wieńca na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przez konsula Federacji Rosyjskiej.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek w południe konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemionow z grupą współpracowników złożył wieniec na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich ul. Giełguda w Gdańsku. Ceremonię zakłócała grupa osób.

Według PAP na rosyjską delegację czekała posłanka Lewicy Beata Maciejewska wraz z około 10 osobami, które trzymały ukraińskie flagi, tabliczki z napisem „Jesteśmy z Ukrainą” oraz wznosiły antyrosyjskie i proukraińskie hasła. Krzyczano „Mordercy” po polsku i po rosyjsku oraz „Putin pod sąd wojenny”.

Na nagraniu, które pojawiło się w sieci, słychać także hasła po rosyjsku: „Putin chujło”, „Poszoł won” oraz „Pozor” (Hańba) oraz banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

Poseł Maciejewska wyraźnie przeszkadzała konsulowi złożyć wieniec, dyskutując z nim i pokazując planszę w barwach Ukrainy i napisem „Solidarni z Ukrainą”.

PAP podaje, że policja od rana zabezpieczała teren i jej funkcjonariusze byli obecni przy składaniu wieńca. Nagranie wskazuje, że podczas incydentu nie interweniowali. Później oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Ciska przyznała, że doszło do zakłócenia porządku publicznego.

„Grupa osób, która zakłóciła ten porządek została przez nas wylegitymowana. Na miejscu technik kryminalistyki rejestrował to wydarzenie. Policjanci będą analizować ten materiał filmowy i podejmować dalsze decyzje w tej sprawie” – przekazała Ciska.

Przypomnijmy, że do podobnego incydentu doszło w poniedziałek w Warszawie, gdzie grupa ukraińskich aktywistów oblała sztuczną krwią ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i nie dopuściła do złożenia przez niego wieńca.

Kresy.pl / polsatnews.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Po pierwsze nie potrzebne są w Polsce mauzolea armii sowieckiej. Cichy cmentarzyk to wszystko co powinna strona Polska zapewnić czy Rosjanom czy Ukraińcom. I żadnych obchodów z pompą. To byłby spokój. A to co się dzieje to ośmieszanie państwa Polskiego.

  2. Cami
    Cami :

    Nikt ich nie chce , nikomu nie potrzebni – na co to sie panoszy dalej? odizolowac to bydlo jak Koreanczykow od normalnego swiata i po klopocie, jak prostego „paszol won” nie rozumieja nawet w swoim zacofanym prymitywnym jezyku 🙁