Były prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała został w poniedziałek skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Tarnowie nie miał wątpliwości, że prezydent Tarnowa w latach 2006-2014, Ryszard Ścigała dopuścił się przestępstwa korupcji. Sąd potwierdził jeden z zarzutów prokuratury. Prominent przyjął w 2010 roku dwie łapówki na łączną kwotę 70 tys. złotych od krakowskiego oddziału firmy Strabag, jak informuje „Gazeta Krakowska”. W zamian za to prezydent „ustawił” przetarg na inwestycję drogową tak, aby zwyciężyła w nich austriacka spółka.

Sprawa wyszła na jaw w 2012 roku podczas śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy finansowaniu łącznika autostradowego. Jeden z przedstawicieli Strabag miał wówczas wspomnieć o przekazaniu prezydentowi Tarnowa korzyści majątkowej. Badane potem przez śledczych rejestry rozmów telefonicznych oraz dokumenty bankowe potwierdziły, że doszło do przekazania łapówki. Kluczowe okazały się jednak zeznania świadków: Pawła P. i Bogdana G., pracowników drogowych oraz ówczesnych szefów klubu Unią Tarnów. Ten drugi był świadkiem przekazywania łapówki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Brzesku uznał Ścigałę za winnego jeszcze dwóch innych zarzutów: zmiany warunków technicznych przebudowy ul. Kryształowej w Tarnowie na korzyść inwestora oraz ingerencji w przetargi na budowę ulic: Głogowej, Rogoyskiego oraz fragmentów u. Westerplatte na korzyść firmy lokalnego biznesmena. W tej pierwszej kwestii Sąd Okręgowy skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji, od kolejnego zarzutu Ścigałę uniewinnił. Były polityk otrzymał więc wyrok tylko z jednego zarzutu, łącznie 3 lata więzienia, czyli o 2 lata mniej niż w pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj także: Wielka afera korupcyjna w amerykańskiej marynarce

gazetakrakowska.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz