Adam Bodnar przekazał nowe wytyczne dla prokuratorów dotyczące prowadzenia spraw kobiet, które zdecydowały się przerwać ciążę. Szczegóły opublikowała strona Prokuratury Krajowej.
Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratury „w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej”.
Jak podała w piątek Prokuratura Krajowa, celem nowych zarządzeń jest „zapewnienie prawidłowego wykonywania ustawowych obowiązków”, a także „podnoszenie poziomu pracy prokuratorów”. Wytyczne opracowano na podstawie 590 postępowań przeprowadzonych w ciagu 7 lat.
Na stronie prokuratury można przeczytać, że „dokonanie czynności przesłuchania kobiety, która wyraziła zgodę na aborcję, powinno być przeprowadzone z poszanowaniem jej godności. Nie może prowadzić do jej wiktymizacji”. Prokurator będzie musiał ustalić, czy doszło do wyczerpania znamion tego czynu wobec konkretnej kobiety przez osobę, która zdecydowała się pomóc w aborcji, bez względu na to, czy rzeczywiście przerwano ciążę.
Kolejno prokurator medyczny jest zobligowany ustalić, czy odmowa przeprowadzenia aborcji przez lekarza nie spowodowała u kobiety skutków z art. 155 kk – śmierć, art. 156 kk – ciężki uszczerbek na zdrowiu, art. 157 kk – średni i lekki uszczerbek na zdrowiu, art. 160 kk – narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Jest to o tyle istotne, że sama odmowa nie stanowi przestępstwa. W przypadku, gdy doszło do odmowy legalnej aborcji, prokurator powinien powiadomić również Rzecznika Praw Pacjenta i właściwy miejscowo Oddział NFZ, z którym dana placówka medyczna zawarła umowę na udzielanie świadczeń w zakresie ginekologii oraz położnictwa.
Wytyczne obejmują również zagadnienia spraw przerwania ciąży za granicą oraz pomocy udzielonej za granicą.
Prokuratura Krajowa/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!