Media poinformowały w środę o tym, że geopolityk Jacek Bartosiak zrezygnował z przewodzenia państwowej spółce, która miała zbudować Centralny Port Komunikacyjny.

Bartosiak zrezygnował z funkcji prezesa spółki mającej zbudować CPK 19 lutego. Powołując się na komunikat spółki portal Onet twierdzi, że Bartosiak wycofał się przy pracy przy wielkim projekcie infrastrukturalnym “z powodów osobistych”. Sam prawnik i geopolityk nie skomentował jeszcze osobiście swojej rezygnacji.

“Rozumiem i szanuję decyzję Jacka Bartosiaka, a jednocześnie dziękuję mu za ogrom pracy organizacyjnej w trudnym początkowym okresie działania spółki” – powiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, który odpowiada w rządzie PiS za koordynacją prac nad CPK. Jednocześnie zadeklarował, że “udało nam się już stworzyć zespół uznanych fachowców, co gwarantuje ciągłość tego projektu”.

Rezygnację Bartosiaka skomentował Radosław Pyffel reprezentujący Polskę we władzach Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) założonego przez Chińczyków. “O tej rezygnacji wiele osób (pół)oficjalnie mówiło wcześniej, między innymi wczoraj na spotkaniu Infrastructure Project Finance Association (IPFA) w którego organizację byłem zaangażowany, a którego tematyka dotyczyła Polski jako nowego hubu transportowego w tej części świata” – napisał w środę na swojej stronie na Facebooku Pyffel. “Rezygnacja Jacka Bartosiaka z szefowania spółce, może pokazywać iż państwo polskie ma i może mieć w przyszłości duży problem z rekrutowaniem profesjonalistów i fachowców z rynku do zadań państwowych i pracy w administracji” – ocenia Pyffel twierdząc, że rezygnacja ta “osłabia projekt”.

Bartosiak, prawnik z wykształcenia oraz publicysta geopolityczny, wywodzący się z amerykańskiego think-tanku Potomac Foundation, był jednym z głównych promotorów koncepcji stworzenia w Polsce wielkiego centrum – węzła transportowego, który mógłby obsługiwać przywóz towarów do Europy z innych kontynentów.

Na łamach naszego portalu opublikowaliśmy obszerne, krytyczne omówienie najnowszej książki autorstwa Jacka Bartosiaka “Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.

onet.pl/facebook.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Jan Olgierd
    Jan Olgierd :

    Eeee – to znaczy tylko tyle, że Bartosiak znów będzie prowadził wykłady na Youtube i napisze nową książkę o geopolityce i geostrategii, która znowu wywróci przestarzałe kalki w myśleniu. Osobiście widzę Bartosiaka w innym rządzie, mocnym, narodowym, na stanowisku szefa MON lub MSZ. Bo Błaszczak albo Czaputowicz…z grzeczności nie dokończę….