Według władz Demokratycznej Republiki Konga w masakrze urządzonej przez rebeliantów zginęło 272 cywilów.

Do masakry miało dojść w zeszłym tygodniu w położonym na wschodzie tego państwa mieście Kishishe. Początkowo liczbę ofiar szacowano na około 50, jednak nowe szacunki podał w poniedziałek miejscowy minister przemysłu Julien Paluku, którego przytoczył portal telewizji Al Jazeera.

„Nie mogę podać szczegółów o ataku. Dochodzenie zostało wszczęte przez prokuratora generalnego i czekamy na wyniki śledczych” – powiedział na tej samej konferencji prasowej rzecznik rządu Patrick Muyaya. Dodał - „Wiemy tylko, że w kościele adwentystów i szpitalu zostały zabite dzieci”.

Dom aukcyjny Grisebach zapowiedział wstrzymanie sprzedaży skradzionej w Polsce akwareli Wassilego Kandinskiego do czasu sądowego wyjaśnienia sprawy – informuje „Deutsche Welle”. Wcześniej zignorował protesty strony polskiej, a teraz twierdzi, że „nie było żadnych zastrzeżeń prawnych do licytacji”.

Dom aukcyjny Grisebach w Berlinie, w którym w czwartek wieczorem sprzedano skradzioną w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie akwarelę Wassilego Kandinskiego, wstrzymał sprzedaż do czasu, aż sąd dodatkowo sprawdzi transakcję. Za obraz zapłacono 310 tys. euro, a aukcję przeprowadzono pomimo oficjalnych protestów polskiego rządu.

Przeczytaj: W Niemczech sprzedano skradzioną w Polsce akwarelę Kandinskiego

Rosja „nie zaakceptuje” pułapu cenowego na swoją ropę i analizuje, jak zareagować, poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - przekazała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu dwóch Ukraińców, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez terytorium RP.

Na terenie ochranianym przez placówkę SG Narewka zatrzymano 2 obywateli Ukrainy za pomocnictwo. Jeden z nich przewoził 3 ob. Nepalu i ob. Pakistanu, a drugi -4 ob. Afganistanu - przekazała Straż Graniczna w poniedziałkowym komunikacie. Podkreślono, że poprzedniej doby na terytorium Polski usiłowało się nielegalnie dostać z Białorusi 21 cudzoziemców.

Ta linia, która jest reprezentowana przez premiera, jest linią bezalternatywną - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii polski rząd - KE.

Jarosław Kaczyński był gościem w „Rozmowie dnia” Radia Wrocław. Prezes PiS wyraził opinię, że premier Mateusz Morawiecki ma rację w toczącym się konflikcie wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. "Nie przeczę, że jest tutaj pewne napięcie, bardzo nad tym boleję i często, acz pośrednio, tłumaczę, że w tym sporze, chociaż, jak to często bywa, nie jest tak, żeby racje były zupełnie, całkowicie po jednej stronie, to jednak te racje, które dominują, są po stronie premiera, bo minister po prostu nie dostrzega różnego rodzaju komplikacji" - oświadczył, cytowany w poniedziałek przez portal Do Rzeczy.

Prezes PiS wyraził opinię, że Zbigniew Ziobro "nie zdaje sobie sprawy z zakresu uwikłań", w których jest Polska. Dodał, że Polska musi być w tych "uwikłaniach", ponieważ jest częścią rynku światowego oraz Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pułap cenowy Zachodu na rosyjską ropę jest zbyt wysoki i „całkiem wygodny dla budżetu państwa terrorystycznego”. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%