Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
W czerwcu w Berlinie ma dojść do spotkania przywódców Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski z udziałem sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego. Jak podał Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, kanclerz Friedrich Merz chce w ten sposób przygotować wspólne europejskie stanowisko przed lipcowym szczytem NATO w Ankarze oraz ograniczyć napięcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo dotyczące zatrzymania polskich uczestników Globalnej Flotylli Sumud przez izraelskie wojsko. Postępowanie obejmuje podejrzenie piractwa morskiego oraz pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Sprawa dotyczy wydarzeń z października 2025 roku, gdy flotylla płynęła z pomocą humanitarną do Strefy Gazy.
W październiku 2025 roku izraelskie wojsko zatrzymało uczestników Globalnej Flotylli Sumud, która płynęła z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. Wśród zatrzymanych było czworo obywateli polskich i polskiego pochodzenia. Według ustaleń „Rzeczpospolitej” Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w tej sprawie.
Postępowanie dotyczy zatrzymania aktywistów na morzu. Według gdańskiej prokuratury działania izraelskiego wojska mogą zostać zakwalifikowane jako piractwo morskie. Śledczy badają także wątek pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem, za co grozi kara do 25 lat więzienia.
Estońska Policja i Straż Graniczna uruchomiły pierwsze stałe systemy wykrywania i monitorowania dronów na wschodniej granicy państwa. Do końca roku pełnym nadzorem ma zostać objęta cała granica Estonii z Rosją. (more…)
Archeolodzy prowadzący badania w centrum Gdańska natrafili na granitową płytę nagrobną z XIII wieku.
To kolejne tego typu znalezisko w rejonie dawnego zamczyska, gdzie wcześniej odkryto m.in. płytę z wizerunkiem rycerza.
Granitowa płyta nagrobna z reliefem krzyża łacińskiego została odkryta w wykopie przy ulicach Grodzkiej i Sukienniczej w Gdańsku. Badania prowadzi tam firma ArcheoScan, a pracami kieruje dr Monika Kasprzak. Według archeologów zabytek może nadal znajdować się w miejscu pierwotnego złożenia. To oznacza, że pod nią może znajdować się pochówek.
Cztery rosyjskie satelity wojskowe Kosmos 2610–2613 wykonały manewry, które ustawiły je w płaszczyźnie orbitalnej zbliżonej do satelity radarowego ICEYE-X36. Obiekt należy do firmy ICEYE, która dostarcza dane rozpoznawcze zachodnim rządom i siłom zbrojnym, w tym Ukrainie. Manewry opisał Greg Gillinger, emerytowany oficer wywiadu kosmicznego Sił Powietrznych USA.
W maju na niskiej orbicie okołoziemskiej cztery rosyjskie satelity wojskowe zmieniły swoje orbity tak, aby znaleźć się w pozycji umożliwiającej zbliżenie do radarowego satelity rozpoznawczego ICEYE-X36. Manewry satelitów Kosmos 2610–2613, opisane przez Grega Gillingera z Integrity ISR i Ars Technica, dotyczą obiektu należącego do firmy ICEYE, wspierającej m.in. Ukrainę danymi rozpoznawczymi.
Czytaj też: ICEYE idzie po wielki kontrakt. Europa chce własnych oczu w kosmosie
Pentagon odmówił potwierdzenia doniesień o rozmowach dotyczących możliwego rozszerzenia rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Europie. Według „Financial Times” zainteresowanie taką infrastrukturą wykazują państwa wschodniej flanki NATO. Litwa potwierdza rozpoczęcie dyskusji, a Polska zaprzecza rozmowom o stacjonowaniu głowic na swoim terytorium.
W środę Pentagon odmówił komentarza w sprawie doniesień o możliwych rozmowach ze stroną polską i litewską na temat rozszerzenia rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Europie. Sprawa dotyczy ewentualnego wzmocnienia odstraszania nuklearnego NATO na wschodniej flance Sojuszu.
Zobacz też: Rosyjski analityk grozi Polsce i państwom bałtyckim. Chodzi o amerykańską broń jądrową
Wspieranie Ukrainy będzie dla Polski największą ironią losu od czasów II WŚ i ratowaniem judejczyków.
Zero pomocy militarnej dla UPAdliny! Jeszcze żyją Polacy z czasów gdy razem z Ruskimi ograbili nas z Ziem wschodnich, ostatecznie przypadłych m.in Ukrainie. Jeszcze żyją Polacy którzy w czasie II Wojny najbardziej bali się nie Niemców, nie Rosjan, tylko Ukraińców a to dlatego że bestialsko mordowali ich matki, dziadków i rodzeństwo !
Nie jest też prawdą że teraz walczą za nas, to największe kłamstwo tej wojny!
Dlatego zero pomocy militarnej, jedynie humanitarna.
Zero pomocy militarnej dla UPAdliny! Jeszcze żyją Polacy z czasów gdy razem z Ruskimi ograbili nas z Ziem wschodnich, ostatecznie przypadłych m.in Ukrainie. Jeszcze żyją Polacy którzy w czasie II Wojny najbardziej bali się nie Niemców, nie Rosjan, tylko Ukraińców a to dlatego że bestialsko mordowali ich matki, dziadków i rodzeństwo !
Nie jest też prawdą że teraz walczą za nas, to największe kłamstwo tej wojny!
Dlatego zero pomocy militarnej, jedynie humanitarna. Najpierw zwrot Kresów i szczere przeprosiny plus zadośćuczynienie za ludobójstwo wołyńskie.
„Kwestią nie jest czy, ale kiedy”, powiedział Dębski, dodając, że niechęć Zachodu do dostarczania czołgów w końcu osłabła po miesiącach nacisków dyplomatycznych. „To jest dokładnie coś, o co Polska walczyła od wielu miesięcy” – dodał.”. “Berlin również musiałby zatwierdzić takie działanie.” – Dębski najwyraźniej nie rozróżnia BWP od MBT i nic nie wskazuje na to aby niechęć Zachodu do dostarczania CZOŁGÓW osłabła tak więc kwestią jednak NIE JEST KIEDY ALE CZY bo czym innym jest dostarczenie niezbyt dużej liczby BWP a czymś zupełnie innym dostarczenie 240 MBT które byłoby wyraźnym przekroczeniem “czerwonej linii” a Berlin to wie na to nie pozwoli. Sprawa jest na tyle wrażliwa, że opinia przewodniczącej komisji obrony Bundestagu nie ma i nie będzie miała tu znaczenia.