Polska, Węgry i Czechy będą bronić nieba Słowacji

Ministrowie obrony Polski, Węgier i Czech podpisali w poniedziałek wspólną deklarację, w której zobowiązali się do ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji po wycofaniu z eksploatacji wszystkich myśliwców i przekazaniu ich Ukrainie.

12 czerwca br., w Szczyrbskim Jeziorze (Słowacja), wicepremier Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie szefów resortów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier stanowi zwieńczenie słowackiego przewodnictwa w V4, podczas którego podsumowano działania Grupy V4 w ciągu ostatniego roku.

Głównym tematem rozmów ministrów obrony państw V4 były zmiany w środowisku bezpieczeństwa europejskiego wywołane agresją Rosji na Ukrainę oraz działania NATO i UE w odpowiedzi na tę agresję. Ministrowie omówili dalsze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Ocenili także wdrażanie postanowień szczytu NATO w Madrycie w zakresie odstraszania i obrony oraz omówili stanowiska na zbliżający się szczyt NATO w Wilnie.

„Rozmawialiśmy na temat szczytu NATO, na temat współpracy pomiędzy naszymi państwami, na temat tego, co chcemy razem osiągnąć podczas obrad w Wilnie. Przede wszystkim zleży nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Stąd też w tym celu skoordynowane są nasze działania. Rozmawialiśmy także na temat wzmocnienia naszego potencjału przemysłu zbrojeniowego. Współpracujemy ze sobą w przypadku produkcji amunicji, ale także jesteśmy otwarci na zainteresowanie naszych partnerów polską bronią. Mam tu na myśli chociażby Pioruny, a więc rakiety przeciwlotnicze polskiej produkcji, które tak doskonale sprawdziły się w rękach Ukraińców” – zaznaczył po spotkaniu wicepremier M. Błaszczak.

Zobacz też: Polskie F-16 będą patrolować słowackie niebo

Po sesji roboczej ministrowie obrony podpisali deklarację polityczną dotyczącą kontynuacji ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach misji Air Policing.

„Dowodem naszej bliskiej współpracy jest dyżur bojowy państw grupy V4, który potrwa do końca czerwca tego roku. To jest kolejna, trzecia edycja. W przyszłości jesteśmy oczywiście za tym, żeby kolejne edycje takiego dyżuru [w ramach misji Air Policing] miały miejsce” – zaznaczył po rozmowach Wiceprezes Rady Ministrów.

Zobacz też: Polska i Czechy przejmują ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply