Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki oświadczył w środę, że problem żywności podwójnej jakości musi zostać rozwiązany na poziomie unijnym.

Bogucki wskazał, że kwestia podwójnej jakości żywności była ostatnio tematem spotkania głów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Premier Beata Szydło oświadczyła wtedy, że sprawa podwójnych standardów żywności, która “w sposób szczególny” objawia się w państwach Europy Środkowej, jest przykładem podważania “fundamentalnych dla naszych obywateli zasad”.

Polskie stanowisko w tym zakresie jest jasne i jednoznaczne, nie może być dwóch jakości, poziomów wymagań wobec żywności w UE. Musi być zachowany jeden standard jakości żywności – powiedział wiceszef ministerstwa rolnictwa. Dodał, że nie można konsumentów dzielić na lepszych lub gorszych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kraje Grupy Wyszehradzkiej wspólnie przeciw produktom drugiej kategorii dla Europy Środkowej

Według Boguckiego, nie można oczekiwać aby konsumenci, studiowali dokładnie etykiety, aby dowiedzieć się jakich składników użyto w produkcie, by porównywać je z etykietami na produktach w innych krajach. Stąd prawdopodobnie wynika, że w Polsce skarg na jakość produktów spożywczych praktycznie nie było, choć są narzekania na jakość innych towarów – wiceszef resortu.

Wiceminister dodał, że sprawa ta może być rozwiązana jedynie na poziomie Unii Europejskiej poprzez wspólne działanie wszystkich krajów. Podkreślił, że problem “podwójnej jakości” dotyczy różnicy pomiędzy produktami oferowanymi w jednym kraju w stosunku do produktu sprzedawanych w innym. Oznacza to konieczność wymiany informacji i ujednolicenia metodologii w porównywaniu żywności, a także egzekwowanie od firm zarzucenia takich praktyk.

ZOBACZ TAKŻE: Bułgaria: zachodnie koncerny sprzedają u nas żywność drugiej kategorii

Ciszę się, że KE zrozumiała ten problem, jestem przekonany, że już samo rozpoczęcie dyskusji na ten temat zdecydowanie ograniczyło tego typu praktyki – oświadczył Bogucki. Dodał także, że koncerny już zaczęły deklarować porzucenie takich praktyk.

Bogucki podkreśla, że sprawa podwójnej jakość żywności dotyczy nie sprzedaży produktów które zostały dostosowane do lokalnych uwarunkowań, ale różnic wynikających z zastępowania surowców podstawowych tańszymi. W ten sposób wykorzystuje się markę do sprzedaży tańszego produktu i na tego rodzaju praktyki Polska nie zgadza się – podkreślił wiceminister.

We wrześniu tego roku Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych dla państw członkowskich, mających pomóc w walce ze zjawiskiem podwójnych standardów żywności w Unii. Bruksela zachęca koncerny do porzucenia takich działań grożąc ujawnianiem i nagłośnieniem przypadków naruszeń. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów Vera Jourova potwierdziła wtedy, że problem dotyczy dziesiątek, albo nawet setek produktów. KE nie przedstawiła jednak nowych propozycji prawnych, zachęcając państwa członkowskie do lepszego wykorzystania istniejących przepisów.

Kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply