Polska zajęła 31. miejsce w globalnym rankingu World Prosperity Index obejmującym 142 kraje świata, wytwarzające łącznie 99 proc. światowego PKB. W ubiegłym roku Polska była w tym rankingu na miejscu 34.

Polska w zestawieniu World Prosperity Index lokuje się na miejscu 31., o jedną pozycję wyprzedzając Estonię. Litwa znalazła się na 42 miejscu, Łotwa – 44.

Spośród dawnych krajów postkomunistycznych najlepiej w rankingu wypada Słowenia – na miejscu 24 i Czechy – na 29. Węgry są na 39, Ukraina na 63, a Rosja na 68 miejscu.

W rankingu uwzględniono osiem kategorii m.in. przedsiębiorczość, szkolnictwo, opiekę zdrowotną, kapitał społeczny.

Polska najlepiej wypada w kategorii bezpieczeństwa, w której zajęła lokatę 24., a najsłabiej w kategorii osobistych swobód i wolności – zajęła 58 miejsce.

Instytut Legatum znajduje się w Londynie. Wchodzi w skład Legatum Group, uważającym, że dobrobytu nie należy mierzyć wyłącznie wskaźnikami gospodarczymi, lecz także innymi, wpływającymi na to, jak ludzie się czują i oceniają swój standard życia. Instytut chce zrozumieć, co powoduje, że jednym krajom udaje się wybić, a innym nie, i co jest hamulcem dla indywidualnego sukcesu.

PAP/L24.lt/KRESY.PL

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gegroza :

    Ale nasze media głównego scieku nie zająkną się o tym , ze w Polsce żyje siuę po prostu nieźle. Trzeba pluć na swój kraj to może wyjedzie jeszce więcej rodaków i Polska rzeczywiście osłabnie. Nie wierzycie ? obejrzyjcie wiadomosci, fakty, czy inne dzienniki. Zawsze musi być materiał o chorych, cierpiących, kalekich, itd.. Tak się kreuje rzeczywistość