Według nieoficjalnych doniesień RMF FM, Polska, kraje bałtyckie i Francja mogą zdecydować się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odwecie za próbę zabójstwa Siergieja Skripala, byłego agenta GRU otrutego w Wielkiej Brytanii.

Brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon przedstawiła nieoficjalne doniesienia z kuluarów czwartkowego szczytu UE w Brukseli. Przez kilka godzin rozmawiano na nim na temat Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że według brytyjskich mediów premier Wielkiej Brytanii Theresa May zamierza zaapelować do państw członkowskich UE, by rozważyły wydalenie rosyjskich szpiegów działających pod przykrywką dyplomatów. Miała mówić o tym właśnie przy okazji unijnego szczytu. Z kolei dziennik „The Times” ujawnił, że główny doradca premier May ds. bezpieczeństwa narodowego Mark Sedwill dzień wcześniej udał się do Brukseli, gdzie przekazał przedstawicielom 27 państw członkowskich informacje na temat aktualnego stanu śledztwa ws. próby zabójstwa Siergieja Skripala, byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.

Czytaj więcej: Brytyjskie media: May na szczycie UE wezwie inne kraje do wydalenia rosyjskich szpiegów

Jak informuje RMF FM, na ten apel Brytyjczyków pozytywnie może odpowiedzieć Polska. Już wcześniej taki zamiar potwierdziła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Ponadto, na wydalenie działających pod przykrywką dyplomatyczną rosyjskich szpiegów mogą zdecydować się też Łotwa i Estonia, a także Francja.

PAP informuje z kolei, powołując się na dwa źródła w Brukseli, że unijni przywódcy podczas szczytu zgodzili się na wycofanie z Moskwy unijnego ambasadora, Markusa Ederera z Niemiec. Ma to być „zdecydowany sygnał” wobec Moskwy, choć dyplomaci zaznaczają, że nie jest to forma sankcji.

Przeczytaj: Brytyjski dziennik: May wycofuje się z dalszych działań przeciwko Rosji, weźmie na cel wspólników Putina

– Bierzemy pod uwagę różne scenariusze. Pozostajemy w ścisłym kontakcie z kilkunastoma państwami UE – powiedział PAP „jeden z dobrze poinformowanych dyplomatów”. Odwołanie unijnego ambasadora na konsultacje ma być zdecydowanym sygnałem wobec Moskwy, ale dyplomaci zastrzegają, że nie jest to sankcja. Ambasadorem UE w Moskwie jest Niemiec Markus Ederer.

O godzinie 2 w nocy z czwartku na piątek, po zakończeniu rozmów, premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła dziennikarzom, że liderzy państw UE zgodzili się z oceną jej rządu, że jest wysoce prawdopodobne, iż to Rosja była odpowiedzialna za próbę morderstwa w Salisbury i że nie ma innego przekonywującego alternatywnego wytłumaczenia. Zaznaczyła, ze Rosja stanowi zagrożenie dla zachodnich wartości.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel po spotkaniu powiedziała, że UE okazała jedność w reakcji na atak w Salisbury. Dodała też, że Unia chce pozostać też zjednoczona w kwestii jakichkolwiek dodatkowych środków skierowanych wobec Rosji.

W trakcie szczytu szefowie państw i rządów krajów UE w pisemnych wnioskach zgodzili się, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia tej sprawy. Media zwracają uwagę, że jest to nieco ostrzejszy język niż wcześniejsze wersje konkluzji. Ponadto, państwa członkowskie zapowiedziały, że będą współpracować w sprawie konsekwencji, które należy wyciągnąć „w świetle odpowiedzi udzielonych przez władze rosyjskie”. Nie wyklucza się przy tym otwarcia drogi do ewentualnych sankcji.

Rmf24.pl / PAP / Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz