Jak informują brytyjskie media, Theresa May zamierza zaapelować do państw członkowskich UE, by rozważyły wydalenie rosyjskich szpiegów działających pod przykrywką dyplomatów.

Taką informację podał dziennik „The Guradian”, a także agencja Bloomberga. Brytyjska premier ma przedstawić taki wniosek na czwartkowym szczycie Unii Europejskiej.

Źródło zajmujące się brytyjską polityką bezpieczeństwa podkreśliło, że prośba May „nie ma na celu doprowadzenia do dużej konfrontacji z Rosją, ani – w dłuższej perspektywie – do zmiany reżimu”. Londyn chce ograniczyć zdolność Rosji do wyrządzania szkód poprzez rozbrojenie istniejącej sieci wywiadowczej. Ponadto, takie działanie miałoby stanowić sygnał, że pierwszy od zakończenia II wojny światowej przypadek użycia broni chemicznej w Europie nie przejdzie niezauważony.

Dziennik „Guardian” podał, że premier Wielkiej Brytanii zwróci się do przywódców 27 państw UE podczas oficjalnej kolacji. Ma też podkreślać, że „wyzwanie ze strony Rosji będzie aktualne przez następne lata” oraz zapewniać, iż „Wielka Brytania jako europejski kraj demokratyczny będzie stała ramię w ramię z Unią Europejską i NATO, aby wspólnie zmierzyć się z tym zagrożeniem”.

Przeczytaj: Brytyjski dziennik: May wycofuje się z dalszych działań przeciwko Rosji, weźmie na cel wspólników Putina

Gazeta ta zaznaczyła także, brytyjski rząd nie spodziewa się szybkiego sformułowania i przyjęcia szczegółowej listy działań. Londyn zdaje sobie sprawę z niechętnego nastawienia niektórych krajów unijnych wobec podejmowania działań przeciwko Rosji. Źródło, na które powołuje się „Guardian” twierdzi, że będzie to „stopniowy proces, który zajmie trochę czasu”.

Natomiast „The Times” ujawnił, że główny doradca premier May ds. bezpieczeństwa narodowego Mark Sedwill w środę udał się do Brukseli, gdzie przekazał przedstawicielom 27 państw członkowskich informacje na temat aktualnego stanu śledztwa ws. próby zabójstwa Siergieja Skripala, byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.

W trakcie tego spotkania, unijni partnerzy Wielkiej Brytanii otrzymali m.in. szczegółową listę 23 rosyjskich dyplomatów wydalonych z Wysp Brytyjskich, którzy zdaniem Londynu w rzeczywistości byli niezgłoszonymi oficerami rosyjskiego wywiadu. Brytyjski rząd ujawnił ich tożsamość oraz to, czym zajmowali się pod dyplomatyczną przykrywką w Londynie.

Przeczytaj: Rosja chce poznać szczegóły sprawy Skripala za pośrednictwem Japonii

PAP / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    „Stopniowy proces, który zajmie trochę czasu”, tzn. dużo wody upłynie w Tamizie, zanim angolom uda się stworzyć kilka prowokacji w nieprzychylnych państwach UE.
    A tak w ogóle, to tereska notorycznie zapomina, że jej państwo już nie jest w mumii. I jak sobie ten apel to babsko wyobraża, że poszczególne kraje wystosują list do ambasad FR o treści: “dajcie nam tu szpiegów, bo tego wymaga may i sojusz z UK”? Żałosne.