W Żytomierzu ukazała się pierwsza w niepodległej Ukrainie monografia zatytułowana “Polska literatura Wołynia doby romantyzmu” pióra Włodzimierza Jerszowa. Publikacja ta z pewnością warta jest odnotowania ze względu na nowatorskie podejście jej autora do tematu.

Przedstawia on polską literaturę doby romantyzmu jako cenny wkład do literatury ukraińskiej. Autor w swojej monografii de facto przywrócił literaturze ukraińskiej takich pisarzy, jak pomijani w okresie sowieckim A. Feliński, I.D. Ochocki, H. Rzewuski, T. Bobrowski, M. Czajkowski czy E. Felińskiej. Poprzez swoją pracę Włodzimierz Jerszow de facto odtworzył znaczący fragment kultury, jaki panował na rubieżach imperium rosyjskiego w pierwszej połowie XIX w.

Podkreślić trzeba, że w dorobku Jerszowa wspomniana praca nie jest pierwszą. Dorobek tego Rosjanina-polonisty liczy, bowiem ponad sto pozycji. Jest on jednym z najlepszych znawców literatury polskiej na Żytomierszczyźnie, a także wielkim entuzjastą polskości. Gdy w 1976 r. przeprowadził się z Łotwy do Korostyszewa i dowiedział się, że żył w nim polski poeta G. Olizar, zaczął uczyć się języka polskiego, żeby go poznać. Tak go to wciągnęło, że z polskością związał swoją karierę naukową, choć w czasach sowieckich nie było to dobrze widziane.

(mak)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply